logo

DR. CAN CANVER’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

Araştırmacı Yazar Dr. Can Canver, ‘Çanakkale Savaşlarında Zonguldak Alayı’ konusunun işlendiği ‘Gönüllü Ajanda’ programında “Çanakkale’ye gezi yapmış olmak için değil, oraya gittiğiniz zaman mutlaka ve mutlaka savaşın felsefesi ve orada yaşananların gerçek bir şekilde anlatılması gerekir.” diye konuştu.  Canver, Zonguldak havalisinden erlerin çoğunlukta olduğu alayda 954 şehit verildiğini açıkladı.

Tarih araştırmacısı yazar Dr. Can Canver, Kanal Z’de yayınlanan ‘Gönüllü Ajanda’ programında Gazeteci Doğan Gönüllü’ye konuştu.

Aralarında “Çanakkale Savaşlarına ‘Karadeniz Ereğli ve Havalisi Şehitleri’ kitabı da dahil olan yayınlanmış 5 kitabı, yayına hazır bekleyen 3 kitabı bulunan Canver, ‘Çanakkale Savaşlarında Zonguldak Alayı’ konusunu ele aldığı programda araştırmalarından yola çıkarak çarpıcı sonuçlara ulaştığını söyledi.

“ZONGULDAK ALAYINDAN 954 ŞEHİT VERDİK”

1915 Çanakkale savaşlarında çarpışan 31. Ve 32. Alayların tamamına yakınının Zonguldak, Bartın ve Karabük havalisinden olduğunu açıklayan Canver, bölge insanının dönemin düşman kuvvetlerine karşı vatanseverlik ruhu ile kahramanca çarpıştığını söyledi. Her iki alayda toplam 954 şehit verildiğini belirten ve detaylar veren Canver, “ruhları şad olsun, onları rahmetle-minnetle anıyoruz” dedi.

MUSTAFA KEMAL VE SAVAŞIN HANDİKABI / KAZANIMI:

Birinci Dünya savaşlarının, Avrupa ülkelerinin güç kazanma ve petrol kaynaklarına ulaşma amacı ile başlattığını savunan Canver, Çanakkale deniz ve kara savaşlarının detayları ile anlattı. Canver, Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşın seyrini değiştiren Conk Bayırı-Arı burnu cephelerindeki stratejik hamlelerinden ve bilinmeyen kahramanlardan söz ederek “savaşın bir handikabı bir de kazanımı olmuştur” dedi. Handikabını; ülkenin nitelikli insan kaynağını şehit vererek kaybetmesi,  kazanımını ise daha sonraki yıllarda gerçekleşen Kurtuluş Savaşının örgütlü subaylarının Çanakkale savaşı Seddülbahir Cephesinde deneyim kazanmaları olarak gösterdi.  

“ÇANAKKALE’YE SALT GEZİ İÇİN DEĞİL, SAVAŞIN FELSEFESİNİ VE YAŞANANLARI ÖĞRENMEK İÇİN GİDİLMELİ”

Programında sonunda mesajları sorulan Canver, “Görüldüğünüz gibi Çanakkale savaşları, nasıl Lozan bizim cumhuriyetimiz tapu sendeni ise varlık nedenimiz ise Çanakkale savaları da Türk varlığının unsurunun bu dünyada var olacağını dünyaya haykıran, kanıtlayan bir boğuşmadır. Dolayısı ile bu bilincin Türk Cumhuriyetinin devam ettirilebilmesi için ( -kimler tarafından devem ettirilecek Türk vatandaşları tarafından- o dönemde yokluklar uzun süren savaşlar, bıkkınlıklar, ekonomik sıkıntılar olmasına rağmen vatan sevgisi sonucu askerlerimiz gidiyorlar ve hayatlarını hiç sorgulamadan şehit olmasını biliyorlar. Bu çok büyük bir ruhtur.) Bu ruhun felsefesinin verilerek gençlerimize de aktarılması ve Türk unsurunun hangi kaynaklardan varlığını devam ettirebildiğinin gençlerimize aktarılması gerekir. Yani Çanakkale’ye gezi yapmış olmak için değil, oraya gittiğiniz zaman mutlaka ve mutlaka savaşın felsefesi ve orada yaşananların gerçek bir şekilde anlatılması gerekir.” diye konuştu.  

PROGRAMN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN LÜTFEN GÖRSELE TIKLAYINIZ :

Etiketler: » » » »
Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DR. CAN CANVER’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!” için 1 yorum

  1. ASIM CAKIR : diyor ki:

    dogancim halen abd seattle dayim 10 saat saat farkina ragmen programi izledim dr can cok tesekkurler senide tebrik ederim sahane bilgilendim hepinize tesekkurler