logo

EREĞLİ ŞEHİR VE ŞEHİT MEZARLIĞI ÇALIŞMALARI HIZLANDI

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Belen Yeni Mahallesi’nde yapılan Yeni Şehir ve Şehit Mezarlığı’nda çalışmalar sürüyor. Başkan Posbıyık, 82 dönüm alan üzerine Karadeniz bölgesinin, bütün hizmetleri bünyesinde toplayacak en büyük mezarlığını yaptıklarını belirterek, “Tepe noktaya Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikleri doğrultusunda Şehitler Mezarlığı da yapıyoruz. İçerisinde tören alanı, cami, gasilhane ile diğer müştemilatları da olacak” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Belen Yeni Mahallesi’nde 82 bin 500 metrekare alan üzerine Karadeniz bölgesinin bütün hizmetleri bünyesinde toplayacak en büyük Şehir ve Şehitler Mezarlığı’nı yapıyor. Belediye Fen İşleri ve Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye Basın Bürosundan verilen bilgiye göre ; Başkan Halil Posbıyık’ın 15 yıl önce kentin geleceğini düşünerek istimlak ettiği arsa üzerine yapılan yeni Şehir ve Şehitler Mezarlığı’nda parsellerin taş duvar düzenlemeleri tamamlandı, kot düzenleme çalışmalarına Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince devam ediliyor.

POSBIYIK: “15 SENE ÖNCE ÖNGÖRMÜŞTÜK”

Başkan Halil Posbıyık, mezarlık alanının tepe noktasına Şehitler Mezarlığı da yaptıklarını belirterek, “15 sene evvel, ileride bir mezarlığın lazım olacağını öngörmüştük ve bu bölgeyi satın almıştık. 82 bin 500 metrekare bir alan burası. Hemen bunun üzerinde yoldan sonra da 20 dönüm Belen Mezarlığı var. İkisi birlikte 100 dönüm bir mezarlık alanı… Tepe noktasında bir de Şehit Mezarlığımız olacak. Tören alanı olacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikleri doğrultusunda yapıyoruz.  İçerisinde cami, gasilhane, aşevi, hocaların evi gibi diğer müştemilatları da olacak. 36 şehit vermiş bir kentin Belediye Başkanı olarak Ereğli’nin bir eksikliğini daha gidermek istiyoruz” dedi.

HABERİN İÇİNDEN/SORU :

Gazetemiz köşe yazarı Doğan Gönüllü, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı HAFTAYA BAKIŞ başlıklı yazısında sahile yapılması düşünülen cami yerine karşı çıkmış ve daha büyük camiyi şehrin gelişmeye aday başka yerlerine yapılmasını önermişti. Gönüllü, haberde ayrıntıları olan gelişme üzerine şu soruyu yöneltti: “Yeni şehir ve Şehit Mezarlığı kazandırılması ihtiyaçtan kaynaklanan önemli bir gelişme. Bu nedenle Başkan Posbıyık ve ekibini samimiyetle kutluyoruz . Ancak bu alana, merkezi hükümetten de finansman desteği alarak; külliyesi olan, sosyal ve kültürel alanları da kapsayacak şekilde çevre düzenlemesi Ereğli’ye yakışır şekilde- Batı Karadeniz bölgesinde örneği olmayan BÜYÜKÇE BİR CAMİ DE düşünülemez mi? “

.

Share
296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ