logo

GÖNÜLLÜ YAZDI : HAFTAYA BAKIŞ


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

ERDEMİR GENEL MÜDÜRÜ ORAL

Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, görevine başlayalı tam 3 yıl oldu. 1993 yılından bu yana İsdemir’de ‘çelikçilik‘ hayatına başlayan Oral döneminde Erdemir; yatırımda, satışta, karlılıkta ve ARGE’de büyüdü. Zaten Oral’ın görevinin yarısı pandemi dönemine denk gelen bu devirde, bir işletmeden beklenebilecek başarı ölçüleri de bunlar olsa gerek. Bu süreçte ülke ve bölge siyasi/ekonomik/salgın çalkantılarına ve belediye ile süregelen polemiğe rağmen, şehirle de iyi ilişkiler kuran Oral, bildiğim kadarı ile fabrika içerisinde beyaz ve mavi yakalı personel tarafından da saygı ve sevgi ile anılıyor.

Anladığım kadarı ile yaşam ve yönetişim felsefesini kişilere göre değil ilkelere dayandıran Oral’ın OYAK içerisinde tutulmasının nedeni de popülistlikten uzak duran bu tarzı olsa gerek. Öte yandan OYAK bünyesine geçtikten sonra özellikle son dönemlerde ademi-i merkeziyet yerine, merkeziyet yönetimine geçen OYAK/Erdemir’in; özellikle ürün satışında ve tedarik alımlarında belli kriterlerle yereli tercih etmesi, istihdamı yerel kontenjanla arttırması, Alacaağzı kömür ocağını bir an önce devreye alması yeni beklentilerimizdir. Aynı kap içerisinde ‘su ve zeytinyağı gibi’ ayrı ayrı olmasını hiç arzu etmediğimiz Erdemirimiz’in Genel Müdürü Salih Cem Oral ve ekibine görevinde kolaylıklar ve başarılar dilerken, özellikle sosyal sorumluluk ve çevresel önlemler/yatırımlar gibi yerel konularda içeride neler olup bittiğine dair bilgilendirici bir basın gezisi/toplantısının (geçmiş yıllarda her genel müdür döneminde en az bir kere olurdu)) zamanı sanırım gelmiştir.     

EREĞLİ’DE YAŞAM

67300 Dergisi sahibi Aykut Ateş, moderatörlüğünü ve teknik alt yapısını üstlendiği ‘Ereğli’de Yaşam’ başlıklı bir sosyal medya platformu oluşturdu. Her Cuma beni konuk alıyor, haftayı değerlendiriyoruz. Ateş arada bir farklı konuklarla da güncel konular üzerine sohbet ediyor. Program yoğun ilgi görünce Aykut bey Youtube üzerine taşımaya ve ağı genişletmeye karar verdi. Siyasi ve ticari kaygı gütmeyen programda maksat muhabbet olsun diye değil, tam tersi habercilik ciddiyeti ve ilkeleri çerçevesinde harika söyleşiler ve fikirler ortaya çıkıyor. Fikirsel anlamda katkılarınızı bekleriz. Zira bu yayınlar siz paydaşlarımız için var….

SAHİLE CAMİYE HAYIR!

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı, organizasyon ustası Halil Posbıyık, sahilin yeniden kurgulanması kapsamında  ‘Kıyı Sahil ve Kentsel Tasarım Projesini’ gündemde tutuyor.

Sahilin yeniden kurgulanması, “Ereğli’de Turizm olabilir” görüşünü savunan bendeniz için kesinlikle desteklenmesi gereken bir proje (finansmanı, trafiğe etkisi vs. tartışılabilir)olarak duruyor, alkışlıyorum. Nitekim; “Marina” konusu 2013 yılından beri manşetlerimizi süsler durur, “turizm potansiyelimizin daha iyi değerlendirilmesi” gerektiğine dair haber ve makalelerimiz sanırım sayfalar tutar.

Emme ve lakin…

Ben bu proje içerinden yer alan cami yerine karşıyım arkadaş!

Sahilimiz bir turizm ve sosyal paylaşım alandır.  Camimiz ise ibadet alanıdır. Arz ve talep kitleleri farklıdır, inançlı bir insan olarak biri birine karşıtmış gibi göstermiyorum ama Posbıyık‘ın açıklamalarından yola çıkarak merkezi finansman kaynağına ulaşmak için sahile butik bir cami yapılacağına; şehrin daha sakin, mevcut yerleşime şu an daha uzak (ama gelecekte potansiyel sunan) bir alanına, daha büyük, gösterişli ve sosyal kültürel donatıları barındıran, külliyesi olan bir cami yapılamasını doğru buluyorum. Bunu Uysal döneminde de savunmuştum. Şimdi de aynı yerdeyim.

Hem sonra Başkan Posbıyık hep sahil ile anılır hale geldi. Biraz da şehri rant alanı olarak yayması gerekiyor. Ayrıca böylece, sahil trafiği rahatlar, İnşaat sektörü canlanır ve yeni değerleme alanları oluşur!

Diyorum ki; Sahile büyük ya da küçük camiye hayır, Osman tepeye, Uyuyan Güzel tepesine, hatta Delihakkı civarına büyükçe ve külliyesi olan camiye evet!

İYİ PARTİ LİDERİ AKŞENER

Ereğli politize olmuş bir kenttir. Bir partinin genel başkanı geliyorsa kayıtsız kalmaz. Son dönemlerde grafiği oldukça yükselen ve adeta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alternatifi olarak değerlendirilen İyi Parti Lideri Meral Akşener’in esnaf ziyareti için geldiği Ereğli’de gösterilen çok yoğun ilgiye karşılık basın olarak (bizi alkışlattı sağ olsun ama beklentimiz bu değildi) iki çift laf etmesini, birkaç sorumuza cevap beklerdik doğrusu. Siyasette geleceği açık olan, güven duyulan isim ilçe başkanı Balbaloğlu ve ekibi canla başla çalıştılar. Dinamik ve uyumlu ekip görev başında iken Akşener Ereğli’ye tekrar gelmeli.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ’UN TEMASLARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı-Meslektaşımız Ali Öztunç’u Ereğli’de ve Alaplı’ da çevre etkinliğinde görmekten mutlu olduk. Ama, CHP organizasyon işlerini bir türlü olması gerektiği gibi yapamıyor. Bölge milletvekilleri ve genel başkan yardımcısı gelmişken bu fırsat değerlendirilmeliydi diye düşünüyorum. Yazının kaleme alındığı 12 Haziran Cumartesi günü öğlen saatlerinde ilçe başkanlığına ve belediyeye ‘Ziyaretler’ vardı. Adı üstünde nezaket konuşmaları ve tek taraflı iletişim ile geçiştiriliyor.  

Kısıtlamaların kaldırıldığı sağlıklı hafta sonları dilerim…

Share
607 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KDZ EREĞLİSİ YEREL TARİH VE KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI

  16 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kentimizde yeniden oluşturulabileceğini umduğumuz ve temenni ettiğimiz Kdz Ereğlisi Yerel Tarih Grubu’nun başlatacağı yerel tarih ve kültürü araştırmaları, kentimize birçok katkı ve kazanımlar sağlayacaktır. Bir kere ulusal tarihin tek taraflı merkezi baskısına ve önyargısına yapıcı bir eleştiri ve alternatif bir yaklaşım getirecektir. Yurttaşlık, sivil toplum ve Ereğli kentliliği bilincinin gelişmesini sağlayarak kentimizdeki toplumsal yaşamın kalitesinin artmasına yol açacaktır. Yerel tarih ve kültür araştırmaları, Ereğli’mize dışarda...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : TARİHE NOT

  16 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  “Söz uçar yazı kalır” diye güzel bir atasözümüz vardır bizim. Çaktırmadan “Söze güvenilmez” anlamını da taşır… Günümüzde de sosyal medya paylaşımları tıpkı söz gibi, gün oluyor uçuyor, siliniyor, sahibi ya da birileri tarafından değiştiriliyor. Oysa basılı medya öyle değildir; tam bir belgedir o! Fikirler değişse de o orada öyle sapasağlam durur. Güvenilirdir ve sadıktır o; ta ki tarih sonuna kadar! Bende, geçtiğimiz gün duygusal bir sabah anımda sosyal medya hesabıma bir şeyler yazıverdim. Ancak gördüm ki; kendimle...
 • AKLIN YOLU BİNDİR: BOZHANE CAMİSİ BÜYÜTÜLEMEZ Mİ?

  01 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  İktisat bilimi yada sanatı, hiçbir ürün ve hizmetin aynı anda "hem daha kaliteli, hem daha ucuz, hem de daha hızlı olamayacağını" söyler. Bunlarda ikisini size seçtirir, dışarıda kalan olmayacak demektir. Yani ucuz ve hızlı bir iş şey istiyorsanız bu kaliteli olamayacak anlamındadır. Ya da "kaliteli ve hızlı" işte "ucuz" olamaz gibi.... Maslow'un ihtiyaçlar hıyararşisine göre de, insanlar en temel ihtiyaçları karşılanınca artık, başarma ve kendini kanıtlama gibi üst sayılabilecek gereksinimlere yönelirler... Şehirlerde insanlar gibi ...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : 101. YILIMIZ KUTLU OLSUN

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Oldukça zorlandığımız bir gazetemiz daha 204 sayı numarasıile elinizde… Bazen öyle oluyor ki haberler, olaylar, tanıtımlar ve insanlar üstüste geliyor. Bu durumda da haber ve editöryal süreçte tek başımakalan bendeniz zorlanıyorum. Nasıl zorlanmayayım ki; Pandemideciddi gelir kaybına uğradık ama ilgili desteklerden faydalanamadık.Zaman zaman personel ve işletme giderlerini karşılayamaz halegelip emekli maaşımızdan takviye ettik. Kula minnet eylemedenderdimizi kibarca anlattıklarımıza ise ya biz anlatamadık, ya da onlaranlayamadılar! ...