logo

ERTUĞRUL, “ENGELLİ OLMAK ENGEL DEĞİLDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ertuğrul mesajında; engelli bireylerin önündeki her türlü engeli kaldırılması gerektiğini vurguladı ve “onların engelini engel olmaktan çıkartıp yaşama tutunmalarını sağlamalıdır. Engelliye olumsuz ve işe yaramaz gibi davranmak bir insanlık ayıbıdır.”ifadelerine yer verdi.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Eylem, mesajında şöyle dedi:

3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda, engelli vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir.

Engellilik sorununu temelde bir insan hakları sorunu olarak ele almalıdır. Anayasamız ve yasalarımız da engellilere ilişkin olarak evrensel değerlerle paralel düzenlemeleri ön görmüş, devleti engellilerin sorununa yönelik yükümlü kılmıştır. Devlet;  engellilerini sahiplenmeli toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteğini arttıracak önlemler alabilmeli.

Toplumsal duyarlılığı en yüksek noktada tutup Engellilerimizin önündeki her türlü engeli kaldırıp onların engelini engel olmaktan çıkartıp yaşama tutunmalarını sağlamalıdır. Engelliye olumsuz ve işe yaramaz gibi davranmak bir insanlık ayıbıdır.

Share
480 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ