logo

GMİS; ‘BÜYÜK YÜRÜYÜŞ’Ü VE DENİZER’İ ANDI

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yapan Genel Başkan Hakan Yeşil, 4-8 Ocak 1991 tarihinde gerçekleştirilen Zonguldak-Ankara Büyük Madenci Yürüyüşü ’nün lideri Şemsi Denizer’i andı ve eylemin işçi sınıfının sesinin tüm dünyada yankılandığı demokratik bir haykırış olduğunu söyledi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Hakan Yeşil, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaparak 4 Ocak 1991 tarihinde ‘Büyük Yürüyüş’ olarak adlandırılan Madenci Grevini ve Dönemin İşçi Lideri Merhum Şemsi Denizer’i andı

MADEN İŞÇİSİNİN SESİNİN DÜNYA’DA YANKILANDIĞI GÜNDÜR

Açıklamasında, 30 Kasım 1990 tarihinde başlayan grevle, 35 gün Zonguldak caddelerinde haklı taleplerini haykıran ve siyasi iktidarı uyaran maden işçisi ile Zonguldak halkı, Hükümetin duyarsızlığı karşısında, daha yüksek sesle haykırmak için 4 Ocak’ta Ankara yoluna çıktığını belirten Yeşil, “4 Ocak; tarhinin maden işçisi ile Zonguldak ve bölge halkının sesinin Türkiye’de ve dünyada yankılandığı gündür. ” dedi.

Yeşil, 5 gün süren Büyük Yürüyüşe dönemin Genel Başkanı Şemsi denize Öncülüğünde ve kış şartlarında 150 bin kişinin kararlılıkla katıldığını hatırlattı ve kitlesel tepkinin sonuç verdiğini şöyle ifade etti:

ŞEMSİ DENİZER’İ ANDI

Maden işçisi ve Zonguldak bölge halkı Mengen’de kurulan barikat önünde tüm dünyaya sesini duyurdu. Madenciler, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkemiz emek ve demokrasi mücadelesine altın bir sayfa ekledi. 1994 yılında bazı maden ocaklarının kapatılması istenen 5 Nisan Kararları’na karşı da aynı mücadele ruhu canlandırılmış ve yine Zonguldak’a ve bölgeye yönelen saldırılar püskürtülmüştür. TTK’nın bazı müesseselerinin özelleştirilmesi girişimlerine karşı 14 Temmuz 2016 tarihinde kitlesel basın açıklamasıyla tepkimizi ortaya koyduk. TTK’nın uhdesinde bulunan maden sahalarının bölünerek özelleştirilmesini düzenleyen torba yasaya karşı 2 Kasım 2017 tarihinde kitlesel basın açıklamasıyla uyarımızı yaptık ve madenci kardeşlerimiz 6-7 Kasım tarihlerinde tüm havzada ocaktan çıkmayarak mücadele kültürümüzü sürdürdü. 1990 yılında yaşadığımız örnek grevin ve 4-8 Ocak 1991 tarihinde sesimizi dünyaya duyurduğumuz Büyük Yürüyüşün öncüsü Rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer’i şükranla anıyor, mücadeleye katkı yapan herkese saygılarımızı sunuyor, maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

MÜCADELEYE DEVAM

Taşkömürü üretimin artırılıması gereğine vurgu yapan ve bunun için mücadele vereceklerini duyuran Yeşil, “Bugün maden ocaklarımız, demir-çelik fabrikalarımız, Maden Tetkik Arama Kurumumuz halen ayaktaysa, bizden öncekilerin verdiği mücadele ve o mücadelenin bize öğrettikleriyle bizim dimdik ayakta durmamızdandır. Bu anlayışla mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz. Koklaşabilir özelliğiyle ülkemiz demir-çelik sektörünün, dolayısıyla sanayinin güvencesi olan Zonguldak Taşkömürü Havzamıza ve TTK’ya sahip çıkmak ve üretimi artırmak, MTA’yı daha aktif çalışır hale getirmek, tüm yeraltı kaynaklarımıza sahip çıkmak mecburiyetimiz var. Birlik, dayanışma ve omuz omuza hareket edebilme yeteneğiyle başarıya nasıl ulaşılacağını gösteren maden işçilerimizi, Zonguldak ve bölge halkını, tüm demokrasi güçlerini saygıyla selamlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ