logo

GMİS YÖNETİM KURULU, MTA İŞÇİLERİNİ BİLGİLENDİRDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Merkez Yönetim Kurulu ile şubeler yöneticileri, Ankara’da Maden Tetkik Arama (MTA) Kurumu’nda çalışan işçileri ziyaret ederek imzalanan MTA 19’uncu Dönem Toplu Sözleşmesi ile ilgili bilgi verdi.

Ankara’da MTA Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen ziyarete Başkan Hakan Yeşil ile birlikte GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı MTA, Karadon ve Merkez Servisleri şubelerinin başkan ve yöneticileri katıldı.

MTA işçileri GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’i ve Yönetim Kurulu’nu alkışlarla ve çiçeklerle karşıladı.
MTA Genel Müdürlüğü Sadrettin Alpan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında GMİS MTA Şube Başkanı Tarkan Bor, MTA 19’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin 1 Eylül 2021 tarihinde imzalandığını belirterek Yeşil’e teşekkür etti.

“MTA OLMAZSA İMZALAMAYIZ DEDİK”

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Toplu sözleşme çalışmalarında MTA’nın ek kazanımların dışında tutulması yönünde baskı olduğunu belirterek süreci özetledi ve “Yaptığımız mücadele ile son iki gün kala istediğiniz ve verilen rakamlar bunlar dendi. Rakamlar çok iyiydi. Biz de tamam kabul edebiliriz, bu rakamlarla yürüyebiliriz ancak TTK’da 1300, MTA’da 730 arkadaşımız dahil olmak şartıyla dedik. MTA olmazsa imzalamayız dedik. Birlik ve beraberlik başarıyı getiriyor. Yönetim olarak ikinci toplu sözleşmemiz, üzerine koya koya geliyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de ne istediğini bilen, işçi arkadaşlara neler kazandıracağını bilen ve mücadeleyi seven ekiple beraber biz yolumuza devam edeceğiz” dedi.

KAZANIMLARI ÖZETLEDİ

Toplu sözleşme kazanımları hakkında da konuşan başkan Yeşil, toplu sözleşme kazanımlarını anlattı. İlk 6 ay yüzde 12 zam, ikinci 6 ay yüzde 5 artı enflasyon farkı zam, üçüncü ve dördüncü aylar yüzde 5’er artı enflasyon farkı zam alındığını ifade eden Yeşil, 30 yıldır mücadelesi verilen kıdem zammı-hizmet zammı alındığını ve artarak devam edeceğini belirtti. Yeşil; “TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay’ın işçi sınıfına, emek sınıfına armağanıdır. TTK’da 1300, MTA’da 730 arkadaşımıza doğrudan yevmiyelerine yansıyacak şekilde 450 TL ücret kazanımı oldu. Bu kazanımların tamamı sizlerin anasının ak sütü gibi helaldir” dedi.

MÜCADELEYE DEVAM…”

Mücadelelerine kaldığı yerden devam edeceklerini ifade eden başkan Yeşil, “Bu toplu sözleşme döneminde, bunu özellikle söylemek istiyorum, geçen sözleşmede olduğu gibi bu sözleşmede de Genel Maden İşçileri Sendikası’nın, Yönetim Kurulu’nun dik duruşuyla bir şeyler yapıldı. Öncülüğünü Genel Maden İşçileri Sendikası’nın yaptığı ve devamında iki sendikanın peşine takıldığı bir mücadele oldu. Geçen dönem de böyle oldu. Biz bu toplu sözleşmeyi imzalamayız dedik, diğer iki sendika biz de imzalamayız dediler. Biz çerçeve anlaşmasına imza attık. Ama ek kazanımlar konusundaki protokolü almadan, işçi arkadaşlarımızın kazanımlarını kağıda dökmeden dönmeyeceğim dedim. Ertesi gün protokolü aldım ve gönül rahatlığıyla Zonguldak’a döndüm. Mücadelemize kaldığımız yerden aynı şekilde devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte hem TTK’da hem de MTA’da işçi alımlarıyla ilgili mücadelemiz var. İnşallah bunu da başaracağız. Sağladığınız birlik ve beraberlik için teşekkür ediyorum. Bugün sizlerle burada birlikte olmaktan, aynı mutluluğu paylaşmaktan mutluyum, sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak toplu sözleşme sürecinde kendilerine destek olanlara teşekkür ederek sözlerini bitiren GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Sizlerin huzurunda, bu toplu sözleşmede bizlere destek veren yeni atanan MTA Genel Müdürümüze, iktidar-muhalefet milletvekillerimize, Enerji Bakanımıza, Çalışma Bakanımıza, bizler için Cumhurbaşkanı ile görüşen, bu işin mimarı, özellikle teşekkür etmek istiyorum, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a, MTA şubemize teşekkür ediyorum”.

Paylaşın:
437 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ