logo

KAMP KARAVAN TURİZM ALANI OLARAK SUBAŞI KÖYÜ SEÇİLDİ

Batı Karadeniz’de Kamp Karavan Alanı tespit çalışmaları kapsamında hazırlanan rapora göre Subaşı Köyü, aday 15 bölge arasında en yüksek puanı alarak birinci seçildi.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Kamp ve Karavan Turizmine uygun alan olarak Kdz. Ereğli’de Subaşı Köyü alanı seçildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu(UKKF) iş birliğinde TR81 ve TR82 bölgelerinde kamp ve karavan alanlarının tespit ve değerlendirme çalışmaları, 20-21 Ağustos tarihlerinde Kdz. Ereğli gezisi ile tamamlanmıştı.

GÜÇLÜ ADAYLAR ARASINDA İPİ SUBAŞI GÖĞÜSLEDİ

Aday alanlar arasında İnkumu Plajı, Şeker Kanyonu, Milli Egemenlik Tabiat Parkı ve Ulus-Merkez gibi yerlerin de olduğu Kamp Karavan Alanları arasında yapılan değerlendirme sonucu en yüksek puanı Subaşı Köyü aldı. Uluslararası bağımsız bir kuruluşun yaptığı ankette; Unsurların Özgünlük ve Etki Düzeyi, Arazi Uygunluğu, Mülkiyet Sahibinin Motivasyonu, Yöre Halkına Faydası, İklim Uygunluğu ve Alternatif Turizm Çeşitleri ile Birlikteliği gibi kriterler bulunuyor. Buna göre Batı Karadeniz Bölgesinde 15 Ayrı lokasyon arasında 9 ayrı kriterin birinden 9 puan, diğer sekizinden 10 tam puan alan Subaşı Köyü, en yüksek puantajla yatırıma uygun alan seçildi.

TURİZMİN GÜÇLENDİRİLMESİ GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından hazırlanan Doğa ve Kültür Turizminin Güçlendirilmesi ve Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında hazırlanan Batı Karadeniz Bölgesi Karavan Turizmi Saha Tespit Raporunda Subaşı Köyü ile ilgili şu ifadelere yer verildi.:

EN ELVERİŞLİ ALAN : SUBAŞI KÖYÜ

“Bölgede heyeti Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ziyaret etmiş ve çalışmalar hakkında UKKF heyetinden bilgi almıştır. Bölgenin turizm çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini belirten Kaymakam Çorumluoğlu, karavan kamp alanı oluşturmak için ihtiyaç duyulan çalışmaları yapabileceklerini ve UKKF geri bildirimlerinin bu kapsamda önemli olduğunu ifade etmiştir. Subaşı Köyü bölgesinde üç farklı alanda saha tespitleri yapılmıştır. İlk alanda Özel İdareye ait olan atıl hale gelmiş olan bir bina içerisinde tuvalet, banyo, mutfak, çamaşır yıkama ünitesi, elektrik gibi düzenlemelerin yapılabileceği, alanın karavan ve çadır kamp alanı oluşturmak için oldukça elverişli olduğu değerlendirilmiştir. Üç etaptan oluşan bölgenin turizme kazandırılması için önemli bir potansiyele sahip olduğu gözlemlenmiştir. Spor turizmi için de elverişli olan bölgede yelkencilik, doğa yürüyüşü, atlı doğa yürüyüşü gibi faaliyetlerin yapılabileceği ve ziyaretçilerin ilgi göstereceği bir alan haline gelebileceği değerlendirilmiştir. Subaşı Köyü bölgesinde alanın karavan kamp alanı kurulabilmesi için elverişli olduğu belirtilmiştir.”

PROJELENDİRLİP YATIRIM YAPILACAK

Sürece göre ; Subaşı Köyü Kamp Karavan Alanı, Başkanlığını Taner Tatoğlu’nun yaptığı Herkül Spor Kulübü tarafından organize edilecek, Bakka tarafından proje finansmanı desteklenecek ve uluslararası haritalara işlenerek turizme açılacak. Sonucun sevindirici olduğunu belirten Tatoğlu, “Biz kazandık, Zonguldak kazandı” yorumunu yaparken, emeği geçenlere teşekkür etti.

Öte yandan Kdz. Ereğli’de aday lokasyonlardan Kireçlik Sahili, Tas Gölü, Köseağzı Plajı ve Radar Tepe’de yüksek puan alan bölegeler arasında yer aldı.

İLGİLİ ARŞİV HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN LÜTFEN GÖRSELİ TIKLAYINIZ:

Etiketler: »
Share
2384 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KAMP KARAVAN TURİZM ALANI OLARAK SUBAŞI KÖYÜ SEÇİLDİ” için 3 Yorum

  1. Hülya : diyor ki:

    Memleket bu bakasa ne olabilir benim memleketim

  2. Ahmet : diyor ki:

    Eregliye bağlı subaşı adında bir köy yok. O koyun adı suleymanbeyler

  3. 2667 : diyor ki:

    arkadaşlar orası yunuslu köyü sınırları içerisinde hala subaşı deniliyo açın bakın haritaya