logo

KELEŞ’TEN YABANCI İŞ DÜNYASINA ‘SALGIN ÖNLEMLERİ’ SUNUMU

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş’in, yabancı ülke temsilcilerine yönelik düzenlenen Videokonferans toplantısına katıldığı ve Koronavirüs sürecinde Türkiye’de alınan önlemlerle ilgili sunum yaptığı bildirildi.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş’in, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası(EİT TSO), Sanayi-Yatırım ve KOBİ’lerin Teşviki Komitesi Olağanüstü Videokonferans toplantısına katıldığı ve sunum yaptığı bildirildi.

29.06.2020 Pazartesi günü düzenlenen Videokonferans toplantısına Komite Üyesi olan İran , Pakistan ve Afganistan Ülkelerinin temsilcileri katıldı.

Oda’dan verilen yazılı bilgiye göre; Toplantıda söz alan Komite Başkanı Arslan Keleş, TSO yöneticilerinin iş dünyası ile kamu idaresi arasında köprü görevi üstlendiğini belirtti ve Türkiye’de KOVİD 19 salgını ile mücadelede gelinen durumu ve alınan önlemleri katılımcılarla paylaştı.  

Süreçteki konuları üç ana başlıkta özetleyen Keleş, dayanışmanın önemine dikkat çekerek alınan önlemleri ve tavsiyelerini şöyle paylaştı:

Kamusal yükler: Krizden en çok etkilenen sektörlerdeki vergi ve sosyal güvenlik prim ödemeleri faizsiz olarak 6 ay ertelendi… Kamu kurumlarının mal sahibi olduğu yerlerdeki özel sektörün kira ödemeleri de 3 ay sonraya bırakıldı…

Finansman : Firmaların bankalara kredi ödemeleri 3 ay sonraya ötelendi… Ayrıca kamu bankaları öncülüğünde firmalara uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanları sağlandı… TOBB’un kurucu ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu’nun kefalet verme kapasitesi iki katına çıkarıldı… Bu fon, firmalara kefalet vererek, onların bankalardan daha kolay kredi alabilmesini sağlıyor.

İstihdam: Faaliyetleri duran veya azalan firmalardaki istihdam korumak üzere, Kamu tarafından Kısa Çalışma Ödeneği sağlandı… Çalışanların ücreti, 3 ay süreyle,  buradan karşılandı… Tüm bunların yavaş yavaş etkisini gösterdiklerini gözlemliyoruz. Şirketlerimiz özellikle KOBİ’lerimizin rahat bir nefes almasını sağladık…. Bunlar dışında hükümetimiz ülke çapında insan hareketini kısıtlayan önlemler de aldı… İnsanların toplu olarak dışarda bulunmasına sınırlamalar getirildi… 20 yaş altındakiler ile 65 yaş üstündekilerden evden dışarı çıkmaması istendi… Şehirlerarası tüm kara ve hava trafiği ile yurtdışı gidiş ve gelişler durduruldu… Çok şükür, bu hastalığın yayılması azaldı ve hükümetimiz de bu kısıtlamaları kaldırmaya başladı…. Ama ev dışında tüm vatandaşların maske takması zorunluluğu devam ediyor…

Keleş sözlerini, “Biz bu süreçte şunu da gördük; Her ülke bu hastalığı kendi imkânları ile bertaraf edecek.Ama bilgi ve birikimimizi paylaşmamız lazım. Devletlerimiz dayanışma içinde, İş dünyamız da dayanışma içinde olmalı. ” diye sonlandırdı.

Etiketler: »
Share
260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ