logo

“OKULLARDA TARİHİ ESERLER VE MÜZECİLİK DE ÖĞRETİLMELİ”

  • Kdz. Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan, “Tarihi eserlerimize ve tarihimize sahip çıkmak sonuç olarak bir bilinç olayı olup bunun yolu da eğitimden geçmektedir. Bu sebeple ilköğretimden başlayarak müfredata tarihi eserler ve müzecilik ile ilgili derslerin de konması gerekmektedir.” dedi.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Müze Müdürü Ahmet Mercan, tüm dünyada her yıl 18-24 Mayıs tarih aralığında kutlanan Müzeler Haftası bedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Uluslararası Müzecilik Konseyi ( ICOM ) tarafından 2023 yılının temasının “Müzeler Sürdürülebilir ve Refah” olarak belirlendiğini açıklayan Mercan, açıklamasında, şunları kaydetti:
“Her yıl Müzeler Gününde bir konu üzerinde yoğunlaşılarak müzelerin, tarihi eserlerin önemi anlatılmak istenmektedir. Tarihi eserler bir ülkenin veya bir ilin kimliğidir. Kimliğimize ne kadar sahip çıkarsak dünya ülkeleri arasında o kadar itibarımız artar. Ne yazık ki ülkemizde tarihi eser bilinci geç oluşmuş ve geçmiş dönemlerde birçok tarihi eserimiz yurt dışına kaçırılmıştır. Bugün yurt dışına kaçırılan Truva Hazineleri, Elmalı Definesi, Bergama Zeus Sunağı gibi dünyaca tanınan eserlerimiz ülkemizde olsaydı veya tahrip edilen tarihi yerlerimiz sağlam olarak günümüze kadar gelseydi o zaman ülkemiz kültür turizmi açısından çok daha iyi bir durumda olacak ve ekonomiye katkısı da o denli yüksek olacaktı.
Tarihi eserlerimiz, tarihi yerlerimiz, binalarımızı, sadece ekonomiye katkısı ve turizm açısından düşünmek yanlış olur. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi; ‘Geçmişini bilmeyen milletler geleceğini kuramazlar’. Bu açıdan bakıldığında geçmişimizin yer aldığı müzeleri, tarihi eserlerimizi, tarihi binalarımızı, ören yerlerimizi korumalı ve sahip çıkmalıyız. Tarihi eserlerimize ve tarihimize sahip çıkmak sonuç olarak bir bilinç olayı olup bunun yolu da eğitimden geçmektedir. Bu sebeple ilköğretimden başlayarak müfredata tarihi eserler ve müzecilik ile ilgili derslerin de konması gerekmektedir.
Karadeniz Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan, Ereğli Güzel Sanatlar Lisesince, Müzeler Günü çerçevesinde 22. 05. 2023-26. 05. 2023 tarihleri arasında, Kdz. Ereğli Müzesi bahçesinde resim, müzik etkinliklerinde bulunulacağını hatırlatarak, vatandaşları etkinliğe davet etti.

Paylaşın:
163 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ