logo

POSBIYIK: “ZEHİR SOLUMAYA ‘DUR’ DİYECEĞİZ”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “OYAK yönetimine geçtikten sonra ERDEMİR havamızı kirletiyor, denizimizi öldürüyor. Önümüzdeki günlerde yasal tüm haklarımızı kullanacağız ve artık buna bir ‘dur’ diyeceğiz” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesinden yapılan açıklamada, ilçede Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) kaynaklı hava kirliliği yaşandığı tekrarlandı ve bu durumun devletin resmi raporlarına yansıdığı belirtilerek, yasal hakların kullanılacağı bildirildi.

BELEDİYE “EREĞLİ ZEHİR SOLUMUŞ”

Belediye Basın bürosundan konu ile ilgili geçilen basın bülteninde aynen şöyle denildi:

Kdz. Ereğli’de hava kirliliği son yıllarda artarak devam ediyor. Bu durum devletin resmi raporlarına da yansıdı.

Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 2018 yılında yayınladığı ‘Çevre Durum Raporu’na göre, Kdz. Ereğli 2017 yılında 55 gün zehir solumuş.

Verilere göre, Ereğli’de yapılan ölçümlerde KPM10:Partiküler Madde (İnsan sağlığına en kötü etkisi olan hava kirleticilerinden birisi. Akciğerler tarafından en derin noktalara solunabilecek kadar küçük partiküller.) 2017 yılı Ocak ayında 8 gün, Şubat ayında 1 gün, Nisan-Mayıs aylarında 6‘şar gün, Eylül ayında 2 gün; Kasım ayında 19 gün ve Aralık ayında da 3 gün olmak üzere toplam 55 gün yüksek rakamlara ulaşmış. Ayrıca yine bir başka kirletici NO ve NOx de 70 gün boyunca sınır değerlerini aşmış olarak rapor edildi.

Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 2017 yılında hazırladığı 2016 yılı raporuna göre 34 gün Ereğli halkı zehir solumuş. Müdürlük 2019 yılında hazırlanması gereken 2018 yılı raporunu henüz kamuoyuna açıklamadı.

POSBIYIK “YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün raporlarını değerlendirdi.

Kdz. Ereğli halkının zehirlendiğinin bilimsel olarak ortaya konduğunu, zehirlendiğinin devlet raporlarına yansıdığını belirten Başkan Posbıyık “Ereğli’de hiç görülmemiş hastalıklar arttı, derken biz boşuna söylemiyoruz. OYAK yönetimine geçtikten sonra ERDEMİR havamızı kirletiyor, denizimizi öldürüyor. Önümüzdeki günlerde yasal tüm haklarımızı kullanacağız ve artık buna bir ‘dur’ diyeceğiz” dedi.

Konu ile ilgili belediyeden gönderilen rapor ve fotoğraflar şöyle:

Etiketler: » »
Share
565 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ