logo

POSBYIK TSO’DA KONUŞTU : “OYAK/ERDEMİR OYALIYOR”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, TSO’nun meclis toplantısına katılarak iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi, kent gündemine ilişkin istişarelerde bulundu. OYAK/ERDEMİR ilişkileri konusunda da aylar sonra ilk kez değerlendirmede bulunan Posbıyık, “Erdemir konusunda hiçbir gelişme yok. OYAK’ın oyalamaktan başka işi yok. Bütün davaları, burada Özel Endüstri Bölgesi ilan etmek. Bunun içinde bizi çok ses çıkartmasın, yaramazlık yapmasın diye oyalıyorlar. Söylediklerinin hepside yalan çıkıyor maalesef. Önümüzdeki günlerde değerlendirmelerim olacak” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) davetiyle meclis toplantısına katıldı, iş dünyası temsilcilerinin kent gündemine ilişkin sorularını yanıtlayarak yapılan ve yapılması gereken çalışmalar konusunda istişarelerde bulundu.

Belediye Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, TSO Başkanı Arslan Keleş, TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve TSO Meclis üyelerinin yer aldığı toplantıya başkan yardımcıları ve teknik ekibiyle birlikte katılan Başkan Posbıyık, iş dünyası temsilcilerine burada önemli mesajlar verdi. Ereğli’ye hizmet noktasında herkesin siyaseti bir kenara bırakması gerektiğinin altını çizen Posbıyık, “Ereğli geçmişte bundan çok çekti, bu dönem sayın Kaymakamımızın da öncülüğünde yakaladığımız hizmet sevdasına siyasi partiler, odalar ve sivil toplum örgütleri de el vererek birlikteliği sürdürmeliyiz” dedi.

OYAK/ERDEMİR ile ilişkilerde gelinen son nokta başta olmak üzere, belediyenin yaptığı çalışmalar ve gündeme ilişkin mesajlar veren Posbıyık, şunları söyledi;

“SİYASETTEN UZAK BİR DÖNEM” VURGUSU

“Konumuz Ereğli olunca benim için her şey duruyor. Bütün sevdamız Ereğli’ye hizmet edebilmek. Ereğli’ye hizmet noktasında el ele vermek lazım. Siyasi parti farkı gözetmeksizin, sivil toplum kuruluşları ve odalarla el ele vermemiz lazım. Bu işi sen yaptın, ben yaptım meselesini ikinci plana atmamız lazım. Geçtiğimiz yıllarda bunun tersi yapıldığında Ereğli’nin acısını çektiğini gördük. Son zamanlarda bende çok dikkat ediyorum, siz TSO olarak ne kadar gayret gösteriyorsanız, Kaymakamımızın önderliğinde TSO ve diğer ilçe başkanlarıyla birlikte Ereğli Belediyesi de her konuda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Fakülte konusu ve diğer konulara çok iyi hakimiz. Kolay kolay beyanat vermiyoruz çünkü Ereğli’nin yarınları için siyasetten uzak bir dönem geçiriyoruz.

“İŞSİZLİK KONUSUNDA BÖYLE SIKINTILI DÖNEM GÖRMEDİM

Başaramadığımız tek şey iş konusu. İnanılmaz bir iş talebi var. Ağlayanlar, intihar etmeye kalkanlar oluyor. Bu kadar yıldır belediye başkanlığı yapıyorum ama böyle sıkıntılı bir dönem görmedim. Çok üzülüyoruz ama yapacak bir şeyimiz yok. Artık vatandaşlar, sanki belediyeyi bir fabrika gibi görüyorlar ve işe alınmak için iktidara hesap sormuyorlar belediyelere soruyorlar ‘niye işe adam almıyorsunuz’ diye.

HEPSİ YALAN ÇIKIYOR

Erdemir konusunda hiçbir gelişme yok. OYAK’ın oyalamaktan başka bir şeyi yok. Bütün davaları, burada Özel Endüstri Bölgesi ilan etmek. Bunun içinde bizi çok ses çıkartmasın, yaramazlık yapmasın diye oyalıyorlar. Söylediklerinin hepside yalan çıkıyor maalesef. Önümüzdeki günlerde değerlendirmelerim olacak.

Elektrik, Hava Gazı Tüketim Vergisi var, biz haklıyız paramızı kestiler paramızı alamıyoruz. İmar kanunuyla ilgili problemler var, emlak vergisiyle ilgili sorunlar var. Hepsinde haklıyız ama paramızı ödemiyorlar. Çevre ve insan sağlığı problemlerimiz var. Bu memlekette lösemi, kanser hastalıkları artmaya başladı, kirlilik hat safhada. Sanayicinin, tüccarın, şoför esnafının, kesme dilmecilerin, Ereğli’nin boğazını sıkmaya çalışan bir OYAK’la karşı karşıyayız. Ereğli’ye gramını vermiyor, daha Ereğli’den alıyor. Böyle sakin, güzel insanların yaşadığı bir memleketi Türkiye’de bir ikincisinin olacağını zannetmiyorum. Ereğli hakikaten çok nezih bir yer, insanlar ses çıkarmaz, canı yanar, canı gider. Hasta olur, evlatları hasta olur, hiç sesini çıkarmaz, oturur. Bu iyimi kötümü herkes kendi tahlilini yapsın.”

KELEŞ ‘KAYGILI’ KONUŞTU: “ZOR DÖNEMLERE YAKLAŞIYORUZ”

TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, 26’ncı meclis toplantısına katılımları ve meclis üyelerine verdiği bilgiler nedeniyle Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.

TSO Başkanı Arslan Keleş de, Başkan Posbıyık’ın her zaman yanlarında durduğunu belirterek, “Halil Başkanımız göreve geldiğinden bu yana, sayın Kaymakamımızla birlikte şehirde birlikte çalışma kültürünü oluşturmuş bulunmaktayız. Kendisi bize her anlamda destek oluyor sağ olsunlar. Bir taraftan pandemi sürecinde Türkiye’de olduğu gibi Ereğli’nin de ciddi sorunları var. Bunu aşmak için öncelikle endüstrinin, sanayimizin çalışması gerekiyordu. Bu sürede işler yolunda yürüdü, inşaatta, otomotivde, beyaz eşyada, tüketim mallarında Türkiye’de olduğu gibi burada da bir hareketlilik oldu ama şimdi tekrar zor dönemlere geldiğimizin habercisi olan bir ortam var. Biz neler yapabiliriz bu süreçle ilgili olarak bütün kaygımız bu yönde. Sayın Başkanımız ekibini de alarak toplantımıza katılması bizlere onur verdi. Kendilerine her zamanki destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Posbıyık, daha sonra meclis üyelerinin sorularını yanıtlayarak, müteahhitlerin yaşadıkları sorunlar, revizyon çalışmaları ve yerel marketlerin korunmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

HABERLE İLGİLİ VİDEOYU İZEMEK İÇİN GÖRSELİ TIKLAYINIZ:

Etiketler: » » » »
Share
555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ