logo

BAŞKAN ÖZLÜ İLE DÜZCE NEREDEN NEREYE?


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

İŞ’te Haber Hayat’ı 2012 yılında kurduğumuzda ‘Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu’ vizyonunu ortaya koymakla kalmamış, logomuza da eklemeyi de ihmal etmemiştik. 

Bunu da okuyucularımızla sık sık paylaşarak pekiştirmeye çalıştık ve (özellikle ilk zamanlarda) Karabük, Bartın, Düzce illerinden özel röportajlar ve haberlerle destekledik.

İşte bu ilk röportajların birinde 2012 yılında dönemin Düzce TSO Başkanı Metin Büyük’le (Gazeteci dostum Hüseyin Aksakal’ın destekleri ile) yaptığım söyleşiyi,  “YATIRIMCI ÇEKMENİN SIRLARINI DÜZCE TSO BAŞKANI METİN BÜYÜK ANLATTI” üst başlığı ve onun ağzından “YATIRIMCIYI KAPILARDA KARŞILADIK, DÜZCE’YE BAKIŞ AÇILARI DEĞİŞTİ” manşeti ile vermiştik. Dönemin TSO başkanı Büyük, ısrarlı sorularım üzerine yatırımcıları otoban çıkışında eskort eşliğinde nasıl karşılayarak ağırladıklarını ve ikna ettiklerini açıklamıştı. Röportaj Ereğli’de büyük yankı uyandırmış, birçok toplantıda ilham kaynağı olarak örnek gösterilmişti.

Bugün de gördüğümüz kadarı ile Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı/Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kolları sıvamış ve şehri geliştirmenin yönünü aramaya karar vermiş. Düzce Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile işbirliği yapınca da ortaya tadından yenmez bir platform çıkmış: 1. Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi.

Kongrede öğreniyoruz ki; ; “nereden nereye” dedirtecek kadar büyüyen, ekonomisi gelişen ve yeni arayışlar içinde olan Düzce, şimdilerde değil yatırımcıyı kapıda karşılamak, seçerek alıyor içeri! Yeşil sanayi mi, istihdamı var mı, gerekli standartlara ve sertifikasyonlara sahip mi, yan sanayiye katkısı olacak mı vs? diye bakıyor. Yani efendim, deprem sonrası küllerinden doğan ve eskiden yatırımcıyı kapıda karşılayan Düzce, şimdi “geç bakalım sıraya, göster belgelerini” diyor.

Geçtiğimiz hafta sonunda “Düzce’nin geleceği bugünden tasarlanıyor” sloganı, “Turizm, tarım, sanayi, ticaret kenti Düzce’nin gelecek 50 yılı” vizyonu ile düzenlenen kongreye EGD üyesi/davetlisi olarak katıldım ve birçok defa şaşırdım!

İyi ki de katılmışım, iyi ki de şaşırmışım!

Şaşırdım, çünkü başkan Özlü ile TSO Başkanı Tuncay Şahin, Düzce’de işsizlik diye bir şey olmadığını, hatta göç aldıklarını söylediler. Şaşkınlığım ise 5. OSB’nin kurulmaya çalışıldığını öğrenmem ve belediye bünyesinde İŞKUR benzeri bir kulüp kurulduğunu duyunca daha da arttı.

Kongrenin açılışında tüm siyasi partilerin il başkanlarının, tüm milletvekillerinin ve tüm protokol temsilcilerinin katılıp açıkça destekleyici konuşmalar yapmalarına bizzat şahit oldum. İmrendim, yine şaşırdım!

Belediye Kültür Merkezi’nde son derece özenle hazırlanmış 2 ayrı salonda gün boyunca 10’dan fazla ayrı oturumda 40’a yakın konuşmacıyı sıkılmadan dinledik. Zaman zaman sorular sorduk, çoğu zaman dinlendik, eski dostlarla hasret giderdik, yeni dostlar edindik.

Sözün özü; mütevazı olduğu kadar, ayrıntılara sessizce müdahil de olduğunu bir çok kez gözlemlediğim Başkan Faruk Özlü liderliğinde; içi dolu, şehir için son derece faydalı bir etkinlik gerçekleştirildiğini söyleyebilirim.

Ve İşte benim kongreden çıkarımlarım:

 • Düzceliler, söz birliği etmişçesine tarım arazilerini sanayiye harcamak (!) istemiyor. Ve daha çok; tarım, ekoturizm, gastronomi, kültürel etkinlikler, yani üst yapı üzerinden ilerlemek istiyor.
 • Zengin doğası ve 23 dilin konuşulduğu sosyokültürel/folklorik/ebruli yapısının farkında olan Düzce, bunu plan dahilinde ekonomiye dönüştürmek istiyor. Kamp karavancılara göz kırpılıyor!
 • Üniversite nedense işin içinde görünmedi (Acaba ‘Eğitim’ temalı kongrede mi görünecek?)
 • Komşumuz Akçakoca, özellikle turizm ve fındık başta olmak üzere tüm planlamaların içerisinde yer alıyor.
 • Çoban kavşağına Dedeman Oteli yapılması kararına “yatay olsun bari” şerhi koyulacak mı acaba?  
 • İl endüstriyel üretimleri ihracat ağırlıklı çalışıyor, Alaplı-Akçakoca arasında liman ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.
 • Düzce yerel yönetimi, Politikanın Başkenti Ankara ile Finansın Merkezi İstanbul’un tam ortasında yer almasının avantajını kentin ekonomipolitiğine yansıtmaya kararlı görünüyor.  
 • Adeta rol model olarak Batı Karadeniz’in liderliğine oynayan Düzce, Zonguldak, Karabük gibi eski illerin yanlışlarından ders çıkartarak doğruya erişme çabası içerisinde.
 • Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ve ekibinin işin içine girerek formatı ve içeriği zenginleştirmesi, benzer toplantılarla fark yarattı. İşbirliği devam etmeli.
 • Eski Bakan, Yeni Başkan Özlü, koltuktan değer almadığını, koltuğa değer kattığını ispatladı, yarattığı sinerji ile bence Düzce’ye seviye atlatacak.

Ne diyelim: Aynı Zamanda Batı Karadeniz Belediyeler Birliği Başkanı da olan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün üstleneceği yetki, görev ve sorumlulukla benzer formatı bölge çapında düzenlemesi dileği ile Düzce’nin yolu açık olsun, aşk olsun, yapılanlar örnek olsun.

Hepimizin yeni yılı sağlıklı,  başarılı, kazançlı ve bereketi olsun. 

Etiketler: » » » » »
Share
477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : “TURİZM KAZANDIRDI”

  11 Ağustos 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu dostlarla sabah çıkıp akşam dönüşlü küçük bir tur yaptık. Güzergâhımız Kozlu, Zonguldak, Kilimli, Çatalağzı, Filyos, Güzelcehisar, Bartın, Ulus, Safranbolu, Yenice ve tekrar Kdz. Ereğli oldu… Safranbolu Kolağası Konağında Seval(Tuncer)’in billur sesinden spontane gelişen ‘Bahçada Yeşil Çınar’ türküsü ile final yaptığımız hafta sonu gezimizin mimarları Karavan dostu Seval &Kemal Tuncer çifti idi. Mutlu çift, gezi yapmadan önce ön araştırma yapmayı seviyor ve bu işi iyi beceriyor. Güzergah boyunca lokasyonlar ar...
 • 17. VE 18. YÜZYILLARDA NEFS-İ EREĞLİ’NİN İDARİ VE SOSYAL YAPISI

  11 Ağustos 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih ABD. Yüksek Lisans Öznur Kaya, 2018 yılında hazırladığı ‘’17.ve 18. Yüzyıllarda Karadeniz Ereğli’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi’’ başlıklı yüksek lisans tezinde kentimizle ilgili önemli bilgiler vermektedir. 17.ve 18.yz.larda Osmanlı Devleti idari, askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata büyük değişiklikler getirmiştir. Klasik dönemden çıkış ve Osmanlı’yı Tanzimat’a hazırlayan dönem olarak da değerlendirilecek bu dönemden Ereğli de etkilenmiştir. Özellikle Osmanlı’nın batılı ...
 • FESTİVALİMİZ VE SÖYLEŞİMİZ TURNUSOL GÖREVİ YAPTI!

  28 Temmuz 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Mahşeri kalabalığına alıştığımız Kdz. Ereğli Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Festivalimiz (-miz- diyorum çünkü sahiplendik) bizi coşturduğu kadar, gerçeklerle yüzleştirme görevi de üstleniyor. Öncelikle başta Başkan Posbıyık olmak üzere belediye ekibini başkan yardımcısından, müdürüne, çöpçüsüne ve ulaştırmasına kadar kutlayalım. Gerçekten özveri ile çalışıldığını gördük. Binlerce insanın hizmet verdiği, yüzbinlerce insanın hizmet aldığı ve toplamda birbirinden ayrı ayrı sayıları 100’e yakın ekinliği teorik olarak planlamak, bunu p...
 • CANVER YAZDI : ZONGULDAK MÜFREZESİ VE EREĞLİ

  28 Temmuz 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Birinci Dünya Savaşı’ndan beri Mersinli Cemal Paşa’nın yaverliğini üstlenen Yüzbaşı Cevat Rifat Bey, paşanın Malta’ya sürgün edilmesinin ardından Milli Mücadele saflarına katılmak üzere Anadolu’ya geçme kararı aldı. Tehlikeli bir yolculuğun ardından 18 Nisan 1920 tarihinde İnebolu’ya ulaştı. Ardından Mustafa Kemal ve Ali Fuat Paşa’ların tensibiyle merkez Çaycuma’da bulunan Bartın ve Havalisi Komutanlığı’nın başına getirildi. Söz konusu komutanlık, başında Muhittin Paşa’nın bulunduğu Kastamonu ve Bolu Havalisi Komutanlığı’na bağlandı. Bartı...