logo

ÇORUMLUOĞLU’NUN UZUN MEHMET’İ ANMA MESAJI

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü”   dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü”   dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Çorumluoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Uzun Mehmet’in askerlik yaptığı dönemde, “siyah yanan taş” olarak öğrendiği, memleketi Ereğli’ye geldiğinde de, bugün “karaelmas” olarak adlandırılan kömürü buluşu, tarihi kayıtlara 8 Kasım 1829 olarak geçmiştir.  Günümüzde Uzun Mehmet, Zonguldak’ın ve Taşkömürünün en önemli simgelerinden biri olmuştur. Bugün insan yaşamından, sanayi, üretim sektörüne kadar birçok alanda kullanılan kömür aynı zamanda ülkemizin gelişmesinde de önemli katkı sağlamaktadır.

Demir-Çelik endüstrisinin işlenebilir hale gelmesi için büyük paya sahip, nitelikli taşkömürü gerekliliği, hammaddeye yakınlığından dolayı, ülkemizde olduğu gibi dünya da önemli bir yere edinen Demir Çelik Fabrikasının İlçemizde kurulmasına vesile olmuştur. Diliyorum ki Ülkemizdeki taşkömürü ve diğer yer altı kaynaklarımız gelişen teknoloji ile birlikte, insanlığa faydalı olacak şekilde, çok daha verimli bir şekilde kullanılabilir. Bugün ülkemizin kalkınmasında ve sanayileşmede önemli adımlar atılmasına katkı sağlayan Uzun Mehmet’i, ayrıca kömür çıkartmak için canlarını feda eden tüm maden şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

PROGRAM:

Öte yandan; “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömürün Bulunuş Günü” nedeniyle hazırlanan program şu şekilde:

Share
358 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ