logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI: MERHABA ‘YENİ NORMAL’ HAYAT


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Logomuzdaki “Haber=Hayat” kelimelerini çok seviyorum. Evrensel olmaları bir yana zaman, mekan, yön, şekil, etnitise, inanç veya herhangi bir ayrım gözetmiyor. Dünyanın her yerinde, her zaman ve her nitelik ve nicelikteki bir hayat, habere eşitlenebiliyor!

Hatta uzayda bile; tıpkı daha dün gece SpaceX’in uzay aracı Crew Dragon‘un Falcon-9 roketiyle fırlatılıp Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlendiği ve ekiplerin uzayda birleşerek yeni bir hayata başladıkları haberinde olduğu gibi.

Hayat demişken….

Hayat, sürprizlerle dolu; 2,5 ay önce bugünler için ne planlar yapmıştık…

Bugün ise sadece ve sadece “sağılığımızı nasıl koruruz?” hesabını yapıyoruz.

Bir yandan heyecanla “maskeli, mesafeli, hijyenik yeni normal hayata merhaba” diyoruz. Diğer yandan kalabalığa giriş tedirginliği yaşıyoruz.

Elbette her şey sil baştan olmayacak ama birçok “yeni” ile tanışacağız.  

Ticari, sosyal ve mesleki ilişkilerimizi, portföylerimizi konsolide edeceğiz.

Eski köye yeni adetler gelecek; saysak satırlar yetmeyecek ama inanıyorum ki her şey daha bir başka sıcak, doğal olacak.

İnsanlar, doğa, siyasiler, tüm sosyokültürel ve ekonomik çevreler yapmacıklıktan uzaklaşacak; daha bi kendimiz, kıymet bilen, dayanışmacı olacağız!

Ah, salgınından etkilenerek agresifliği seçenler de olacaktır elbet; şımarıklığı; belki de kibri veya bencilliği tercih edenler bile olur.

Korkuya esir olanları da göreceğiz, deli cesaretine sahip olanları da…

Ama şurası bir gerçek ki…

15 Mart 2020 öncesi hayatımız ile 1 Haziran 2020 sonrası çalışma ve sosyal hayatımız (içeriksel değişim zaman alacak ama) şeklen daha farklı olacak. Uzaktan çalışmayı da benimseyeceğiz, video toplantıyı da; hasret kaldığımıza sarılmamayı, her bir fırsatta el yıkamayı normalden sayacağız.

“Maske, mesafe ve temizlik” üç ayrılmazımız, sağlıkçılarımız başımızın üstünde olacak.

Doğayla inatlaşmayı ise ayaklarımızın altına alacağız.

Korona virüsünün demoklesin kılıcı gibi tepemizde durduğunu ve yalın- yaygınlaşma eğilimini hiç ama hiç unutmayacağız.  

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR AMA

Zonguldak ve Ereğli’de Koronavirüs salgını ile mücadelede başarılı bir sınav verdi bence.

Bakmayın siz ulusal medya haberlerindeki 30 büyükşehir ve Zonguldak anonslarına…

Maden ocaklarında çalışıp emekli olanların yoğun yaşadığı kentimizde elbette tedbirler daha yoğun olarak alınacaktı. İyi de oldu. Zira ateş düştüğü yeri yakar, ama şükür ki ateş büyümeden kontrol altına alındı!

Zonguldak genelinde (ilçeler ve şehir dışından gelenler dahil) 62, Ereğli’de 4 vefat…  İstatistikler Türkiye ortalamasının altında vefat oranını gösteriyor. Bu sonuçların oluşmasında; Önlemleri titizlilikle uygulayan başta Vali Erdoğan Bektaş, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık olmak üzere kamu yöneticilerimizin önemli rolleri var. Tabii ki sağlıkçılarımızın olağanüstü çabalarını unutmadan… Bu arada emek yoğun çalışan ama şu ana kadar virüse bulaşmadan süreci başarı ile yöneten Erdemir gibi, Tat Metal gibi sanayi işletmesi yöneticilerini de kutlamak gerek. Zira ilçemiz nüfusunun dörtte üçü bu kesimlerde çalışanlar ve yakınlarından oluşuyor. Ah bir de Alaplı’daki tekstil fabrikasında pozitif vakalar olmasaydı!.. İnşallah sağ salim onu da atlatırız.

Evet, büyük salgın kontrol altına alındı gibi görünüyor. Şimdi kişisel önlemleri elden bırakmama, risk almama ve basit kurallara uyma zamanı…

Maske takmak, 1,5 metrelik mesafeyi korumak ve el temizliği öncelikli- hijyen kurallarına uymak zamanı…

İslam Peygamberimiz Hz. Muhammet, hadisinde “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” der. İnsanlara faydalı olmak hiç bu kadar basit, hiç bu kadar önemli olmamıştı: “maske, mesafe, hijyen”

Aman dikkatle kalın, sağlıkla kalın!

Etiketler: »
Share
829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : HAFTAYA BAKIŞ

  12 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  ERDEMİR GENEL MÜDÜRÜ ORAL Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, görevine başlayalı tam 3 yıl oldu. 1993 yılından bu yana İsdemir’de ‘çelikçilik' hayatına başlayan Oral döneminde Erdemir; yatırımda, satışta, karlılıkta ve ARGE’de büyüdü. Zaten Oral’ın görevinin yarısı pandemi dönemine denk gelen bu devirde, bir işletmeden beklenebilecek başarı ölçüleri de bunlar olsa gerek. Bu süreçte ülke ve bölge siyasi/ekonomik/salgın çalkantılarına ve belediye ile süregelen polemiğe rağmen, şehirle de iyi ilişkiler kuran Oral, bildiğim kadarı ile fabr...
 • SANAYİ=DİSİPLİN=BAŞARI

  04 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Karadeniz Ereğli’de üretim yapan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Tat Metal Çelik ve Çınar Boru Profil İstanbul Sanayi Odası istatistiklerine göre Türkiye’nin ilk 500 firması arasında önemli sıralara yerleştiler. Erdemir 2019’a göre 1 sıra, Tat Metal ise 21 sıra birden yükseldi. Sanıyorum ikinci 500’de de Özdemir Boru, Çemsan gibi yine demir çelik firmaları yer alacaktır. Kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. İSO sıralaması ‘üretimden satışlara’ göre yapılıyor. Yani ranta dayalı karlılık veya üretim dışı satışlar ...
 • HERAKLEİA PONTİKA YÖRESİNDE KAVİMLER

  04 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Herakleia Pontika bölgesinde Thrake ( Trak ) kabilelerinin yaşadığı pek çok antik yazar tarafından doğrulanmaktadır. Bilindiği üzere Ege Denizi, Marmara ve Karadeniz’in kıyıları, batıda Vardar, Makedonya, Korşe ile sınırlanmış olan bölge ve halkı eskiçağda Thrake olarak adlandırılıyordu. Cesur ve savaşçı olmalarından dolayı Roma ordusunda ücretli asker olarak yer bulmuş olan bu ulus; İndo-Germen dil ailesinin Satem grubuna dahildi ve balıkçı köyleri ile kalelerde yaşamaktaydı. Bazı tarihçiler de bu kavmi Proto-Türk olarak nitelemektedir...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : FORUMLARIN YORUMLARI

  18 Mayıs 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Demokrasimiz yasama, yürütme yargı ve basın 'erklerinin ayrılığı’ ilkesi ile işliyor. İl ve ilçelerde yasama temsilcileri olan milletvekilleri ile kamunun atadığı mülki amir ve halkın seçtiği belediye başkanının yani yürütmenin en üst yöneticilerin söyledikleri, icraatları ve düşünceleri dünyanın her yerinde önemlidir, yoğun haber değeri vardır. Yargı temsilcileri ise genelde konuşmazlar, iddia ve hükümde bulunurlar…  Basın da malumunuz; takipte… Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği yönetimi olarak son günlerde...