logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI: MERHABA ‘YENİ NORMAL’ HAYAT


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Logomuzdaki “Haber=Hayat” kelimelerini çok seviyorum. Evrensel olmaları bir yana zaman, mekan, yön, şekil, etnitise, inanç veya herhangi bir ayrım gözetmiyor. Dünyanın her yerinde, her zaman ve her nitelik ve nicelikteki bir hayat, habere eşitlenebiliyor!

Hatta uzayda bile; tıpkı daha dün gece SpaceX’in uzay aracı Crew Dragon‘un Falcon-9 roketiyle fırlatılıp Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlendiği ve ekiplerin uzayda birleşerek yeni bir hayata başladıkları haberinde olduğu gibi.

Hayat demişken….

Hayat, sürprizlerle dolu; 2,5 ay önce bugünler için ne planlar yapmıştık…

Bugün ise sadece ve sadece “sağılığımızı nasıl koruruz?” hesabını yapıyoruz.

Bir yandan heyecanla “maskeli, mesafeli, hijyenik yeni normal hayata merhaba” diyoruz. Diğer yandan kalabalığa giriş tedirginliği yaşıyoruz.

Elbette her şey sil baştan olmayacak ama birçok “yeni” ile tanışacağız.  

Ticari, sosyal ve mesleki ilişkilerimizi, portföylerimizi konsolide edeceğiz.

Eski köye yeni adetler gelecek; saysak satırlar yetmeyecek ama inanıyorum ki her şey daha bir başka sıcak, doğal olacak.

İnsanlar, doğa, siyasiler, tüm sosyokültürel ve ekonomik çevreler yapmacıklıktan uzaklaşacak; daha bi kendimiz, kıymet bilen, dayanışmacı olacağız!

Ah, salgınından etkilenerek agresifliği seçenler de olacaktır elbet; şımarıklığı; belki de kibri veya bencilliği tercih edenler bile olur.

Korkuya esir olanları da göreceğiz, deli cesaretine sahip olanları da…

Ama şurası bir gerçek ki…

15 Mart 2020 öncesi hayatımız ile 1 Haziran 2020 sonrası çalışma ve sosyal hayatımız (içeriksel değişim zaman alacak ama) şeklen daha farklı olacak. Uzaktan çalışmayı da benimseyeceğiz, video toplantıyı da; hasret kaldığımıza sarılmamayı, her bir fırsatta el yıkamayı normalden sayacağız.

“Maske, mesafe ve temizlik” üç ayrılmazımız, sağlıkçılarımız başımızın üstünde olacak.

Doğayla inatlaşmayı ise ayaklarımızın altına alacağız.

Korona virüsünün demoklesin kılıcı gibi tepemizde durduğunu ve yalın- yaygınlaşma eğilimini hiç ama hiç unutmayacağız.  

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR AMA

Zonguldak ve Ereğli’de Koronavirüs salgını ile mücadelede başarılı bir sınav verdi bence.

Bakmayın siz ulusal medya haberlerindeki 30 büyükşehir ve Zonguldak anonslarına…

Maden ocaklarında çalışıp emekli olanların yoğun yaşadığı kentimizde elbette tedbirler daha yoğun olarak alınacaktı. İyi de oldu. Zira ateş düştüğü yeri yakar, ama şükür ki ateş büyümeden kontrol altına alındı!

Zonguldak genelinde (ilçeler ve şehir dışından gelenler dahil) 62, Ereğli’de 4 vefat…  İstatistikler Türkiye ortalamasının altında vefat oranını gösteriyor. Bu sonuçların oluşmasında; Önlemleri titizlilikle uygulayan başta Vali Erdoğan Bektaş, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık olmak üzere kamu yöneticilerimizin önemli rolleri var. Tabii ki sağlıkçılarımızın olağanüstü çabalarını unutmadan… Bu arada emek yoğun çalışan ama şu ana kadar virüse bulaşmadan süreci başarı ile yöneten Erdemir gibi, Tat Metal gibi sanayi işletmesi yöneticilerini de kutlamak gerek. Zira ilçemiz nüfusunun dörtte üçü bu kesimlerde çalışanlar ve yakınlarından oluşuyor. Ah bir de Alaplı’daki tekstil fabrikasında pozitif vakalar olmasaydı!.. İnşallah sağ salim onu da atlatırız.

Evet, büyük salgın kontrol altına alındı gibi görünüyor. Şimdi kişisel önlemleri elden bırakmama, risk almama ve basit kurallara uyma zamanı…

Maske takmak, 1,5 metrelik mesafeyi korumak ve el temizliği öncelikli- hijyen kurallarına uymak zamanı…

İslam Peygamberimiz Hz. Muhammet, hadisinde “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” der. İnsanlara faydalı olmak hiç bu kadar basit, hiç bu kadar önemli olmamıştı: “maske, mesafe, hijyen”

Aman dikkatle kalın, sağlıkla kalın!

Etiketler: »
Share
741 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HERAKLEA’DAN KDZ EREĞLİSİ’NE TOPLUM, KÜLTÜR, İNANÇ VE TİCARET

  14 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Herakleia Pontika’nın, MÖ VI.yz.da iskan edilmeye başlandığını biliyoruz. Günümüzde Kdz Ereğlisi, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Zonguldak iline bağlı sahil ilçesidir. Adının yarı tanrı Herakles’e dayandığını ve Herakleia / Heraklea olarak antik kaynaklarda geçen kentimizi eş isimli diğer kentlerden ayırmak için, Pontos Heraklası ya da Karadeniz Herakleası denildiğini de biliyoruz. Ereğli’miz, XVII-XIX.yz.larda da; Irakliye, Arakliye, Bender Ereğli ve Bahr-i Siyah Ereğli gibi adlarla da isimlendirilmiştir. Hellenistik Dönem’in Batı Karadeni...
 • EREĞLİ SEMPOZYUMUNDA ‘TURİZM’İ ARAMAYA DEVAM…

  10 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kdz. Ereğli Belediyesinin öncülünde gerçekleştirilen "Ereğli’nin Kurtuluşunun 100. Yılı" E-Sempozyumu'nun etkileri 'Tebliğler Kitabı' ile devam ediyor. Son yazımızda “SEMPOZYUM TEBLİĞLERİ” kitabında Turizm Mesajlarını aramış ve kitabın yaklaşık yarısına geldiğimizde hemen hemen tüm açılış ve tebliğ konuşmacılarının "Ereğli'de Turizm"e yer verdiğini alıntı ve yorumlarla aktarmıştık. Hatta "Erdemir ve Turizm Fakültesinden neden konuşmacı yok" diyerek iki soruyu da eklemiştik "SEMPOZYUM TEBLİĞLERİNDE TURİZM ve İKİ SORU" başlıklı yazımı...
 • TOBB VE HALKBANK’TAN ‘GÜVENCELİ FİNANSMAN’ ANLAŞMASI

  05 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Halkbank, Türkiye’nin tedarik zincirinde finansmanı güvence altına alan bir anlaşmaya imza attı. TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Tedarik zincirini güven altına alacak bu sistem, KOBİ’lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacak” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Halkbank, Türkiye’nin tedarik zincirinde finansmanı güvence altına alan bir anlaşmaya imza attı. Video konferans yöntemi ile düzenlenen imza törenine TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Halkba...
 • SEMPOZYUM TEBLİĞLERİNDE TURİZM ve İKİ SORU

  04 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kdz. Ereğli’nin Kurtuluşu’nun 100. Yılı E-Sempozyumu, “SEMPOZYUM TEBLİĞLERİ” kitabı haline getirildi. Belediye öncülüğünde 18-20 Haziran’da pandemi önlemleri gölgesinde çevrimiçi düzenlenen sempozyumun açılış konuşmalarını ve tebliğlerin tamamını içeren A4 ebadına yakın büyüklükteki 320 sayfalık kitap ‘Danışma Kurulu Üyesi’ görevim nedeni ile yılbaşı kısıtlaması öncesi bana da ulaştırıldı. Sanırım tüm basına ve ilgililere dağıtımı tizlikle yapılacak. Harika pırıl pırıl bir külliyat olmuş. Başta Belediye Başkanı Halil Posbıyık olmak ...