logo

DURAK’TA MATEMATİK PROJESİ EREĞLİ’DE DE HAYATA GEÇİRİLDİ

Matematiğin insanlara aşılanması ve sevdirilmesi amacı ile Matematik Öğretmeni Mukaddes Karip tarafından hazırlanan ‘Durakta Matematik’ projesi Kdz. Ereğli’de de hayata geçti.

Türkiye’nin 81 İlinde Matematiğe karşı ön yargının kırılması ve sayıların dünyasını renklendirmek amacıyla hayata geçirilen ‘Durakta Matematik’ projesi Kdz. Ereğli’de de Kaymakamlık ve Belediye’nin destekleri ile uygulanmaya başladı.

Ereğli’de Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu ile Bölücek Kadir-Nevişet Kameroğlu İlkokulu tarafından yürütülen proje kapsamında İskele Camii önünde bulunan belediye durağı, üzerinde matematik işlemlerinin bulunduğu afişlerle süslendi. Öğrenciler hep bir ağızdan proje için hazırlanan “Durakta matematik diyoruz, biz matematikten korkmuyoruz; Durakta matematik diyoruz biz matematiği çok seviyoruz” şarkı sözlerini tekrarladılar.

Duraklarda otobüs bekleyen yolcuların, asılı afişler ve karikatürler sayesinde matematiğe karşı olumlu bakış açısı geliştirmesi hedeflendiği projenin ilçede koordinatörlüğünü ise Öğretmenler Sultan Çivici ile Hilal Öztürk birlikte yapıyorlar.

“AMAÇ, HERKESE MATEMATİĞİ SEVDİRMEK”

Proje Koordinatörü Sultan Çivici, etkinlikte yaptığı konuşmada; projenin 81 İlde uygulandığını ve 160 ortak tarafından yürütüldüğünü söyleyerek; “Projemiz tüm Türkiye’de 81 ilimizde uygulanmakta olup 160 ortak tarafından yürütülmektedir. 36 ilimizde 52 ilçemizde duraklarda yerini almıştır. Romanya, Makedonya, Arnavutluk ve Azerbaycan ortakları da olan uluslar arası bir projedir. Kuruculuğu ve çizimleri Osmaniye’de Mukaddes Karip öğretmenimize aittir. Kdz. Ereğli’de projemizi Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu ile Bölücek Kadir Nevşet Kameroğlu İlkokulu yürütmektedir. Proje sorumluları Sultan Çivici ve Hilal Öztürk’tür. Amacımız eğlenceli çizimlerle matematiği daha çekici hale getirip ön yargıları kırmak; severek eğlenerek, öğrenmelerini sağlamak, yediden yetmişe herkese matematiği sevdirmektir. Matematiği öğrenci, öğretmen, kitap, okul dörtgeninden çıkarıp eğlenceli çizimlerle günlük yaşamın içinde yeniden keşfetmemizi sağlamak, matematiğe karşı olumsuz tutum sergileyen kişilerin bu eğlenceli çizimlerle matematiğe bakış açısını olumlu yönde değiştirerek onlara matematik sevgisini yediden yetmişe herkese aşılamak istiyoruz. Bu doğrultuda daha geniş kitleye ulaşıp fayda sağlamak için bu projemizi okul kapsamından çıkarıp duraklara taşıdık. Öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın otobüs duraklarında beklerken boşa harcanan mecburi zaman içinde renkli afişlerimizi gördüğünde, merak edip incelediğinde küçük de olsa matematiğe dair kazanımlar sağlayacaklardır. Böylece matematiği günlük yaşamın avantajı haline getirmeyi amaçladık.”ifadelerine yer verdi.

“KALICI ÖĞRENME SAĞLANACAK”

Çivici, projenin ilerleyen sürecinde öğrencilerin matematik dersinde öğrendiklerini kendi çizimleri ile görselleştirerek, kendi afişlerini oluşturmalarının sağlanacağını belirterek, “Bu süreçte öğrencilerimiz yaparak, yaşayarak, aktif olarak projede yer alarak kalıcı öğrenme sağlayacaklardır. Kendi çizimlerini duraklarda sergileyerek derse karşı motivasyonu artacak, özgüven ve başarı duygusunu tadacaklardır. Bu duyguyu yaşayan çocuklar ise artık matematiğe sempati ile gülümseyerek bakacaklar ve seveceklerdir. Matematiğin hayatlarına kattığı keyfi herkesle paylaşacaklardır. Bu projenin hepimize faydalı olacağını düşünüyoruz.”diye konuştu.

Daha sonra; İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy ile Belediye Kültür Müdürü Muhammet Ali Ateş tarafından proje koordinatörleri Sultan Çivici ve Hilal Öztürk’e teşekkür belgesi takdim edildi.

Etkinlik öğrencilerle birlikte durak önünde sembolik kurdele kesimi yapılması ile son buldu.

Share
546 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ