logo

ERDEMİR’İN ETKİSİ, ZBEÜ’NİN YÜKSELİŞİ


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Senede bir kez tam da kuruluş yıl dönümünde ERDEMİR’i güncel verilerle kutlama geleneğimi sürdürüyorum.

Son dönemlerde ERDEMİR’in fuarlar aracılığı ile Avrupa’dan Amerika’ya kadar uluslararası etkinliklerini sürdürdüğünü OYAK Maden Metalürji Grubu basın bültenleri aracılığı ile öğreniyoruz. Yakın zamanda Bingöl bölgesinde yerli hammadde kaynağı bulunduğunu ve dışa bağlılığını önemli ölçüde azalttığını da OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in açıklamasından öğrendik. Erdemir’in yeniden inşa ettiği 2’nci Yüksek Fırını ‘Zübeyde’de ilk üretimin gerçekleştirilmesine ise daha 6 ay önce ay önce bizzat sahada tanıklık ettik.

Fabrikada yetişen ilk Genel Müdür Aşkın Peker’in öncülüğünde Ereğli Teknik Lisesi ve ZBEÜ ile işbirliği projelerini ise takdirle karşıladık. Üniversite kampüsünün yapımına başlanmasını sağlayan 3 milyon dolarlık bağış da hepimizin malumu. (TED Koleji’nin açılmasına; vakıf, spor, müzik kültürünün yaygınlaşmasına vesile olmasını saymıyorum bile) Vergi ve SGK ödemelerini, yüksek istihdam yolu ile ödediği maaşlar ile yerel sektörlere ve perakende ticarete katkısı, yan sanayi, hizmet alımları ile dolaylı yoldan katma değer yaratmasını ve de nakdi-ayni bağışları hesaplayacak veriler elimde yok ama inanıyorum ki dünya şirketi ERDEMİR geliştikçe Ereğli de gelişmeye devam edecek.

Hep söyleriz, Ereğli il olma şartlarını karşılıyor ve kapasite fazlası bile var diye. Saydığım nedenlerle bunda  Erdemir’in de önemli payı var. Ayrıca, ERDEMİR Ereğli’yi bizzat yönetmiyor ama bugün Ereğli’yi 6 dönemdir yöneten Belediye Başkanı Halil Posbıyık da (hep söyler zaten) Erdemirlilik kültürü ile yetişmiş bir yönetici; belediye meclisinde, basında, yerel siyaset, ticaret ve STK ortamlarında birçok Erdemirli veya emeklisi arkadaşımız var.

Hep derim; “Ben Erdemirli değilim ama Erdemirciyim” diye. Belki disiplinli yönetişim tarzım ve yaşıtım (şaka yollu)  olduğu içindir ama yiğidi öldürüp hakkını yememek gerekiyor. Başarıyı göremezsek, başarısızlığını da göremeyiz, eleştiremeyiz. Doğruya doğru!

59. işletme yıl dönümün kutlu olsun Erdemir, iyi ki varsın!.. 

REKTÖR ÖZÖLÇER ZBEÜ’YÜ YÜKSELTİYOR

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özölçer döneminde üniversite-sanayi ve kent iş birliğinin arttığını görüyorum. Ayrıca hem kongre, panel, konferansların sayısında ve niteliğinde ciddi bir yükseliş var hem de basına servis edilme sıklığı arttı. Her ne kadar Ereğli basını olarak, bazen yeni kampüse ödenek ayırmadığı, Ereğli’ye yüzünü yeterince dönmediği gerekçeleri ile kendisini zaman zaman eleştirsek de üniversitenin toplam yükselişinin farkındayız.

Yeri gelmişken; geçtiğimiz aylarda ZBEÜ Konukevinde gerçekleştirilen toplantıda yaptığım teklifimi yineliyorum: Üniversitemizin farklı yerleşkelerini tanımamıza olanak sağlayacak, il ve ilçelerin gazetecilerini bir araya getirecek vesilelerle toplantılar düzenlenmesini arzu ediyoruz.  Bu birliktelikler ve bilgi paylaşımları, inanıyorum ki mesleki ve sosyal yönde fayda sağlayacaktır. Üniversitelerin sadece öğrencilerin akademik başarısına odaklanmaları değil, bulunduğu bölgeyi aydınlatma misyonu da olduğuna göre, basınla iş birliği projesi bu misyona çok uygun düşecektir.

Nitekim geçenlerde ZBEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Uluslararası Yönetim İktisat ve İşletme Dergisi iş birliğinde düzenlenen “Uluslararası Yönetim İktisat ve İşletme Kongresi (ICMEB 24)” akademik anlamda müthiş bir ortam sağlamış. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu da benim yukarıda anlatmak istediklerimi şöyle özetlemiş (basın bülteninden alıntılıyorum):

“Kutoğlu son dönemde üniversite bünyesinde çok sayıda uluslararası kongre ve sempozyumun gerçekleştirildiğine dikkat çekti ve ayrıca, bu faaliyetler aracılığıyla çeşitli üniversite ve ülkelerden araştırmacının ve akademisyenin bir araya gelmesine bununla beraber kendi alanlarındaki son yönelimleri, yaklaşımları ve yeni perspektifleri tartışma imkânı bulmalarına vesile olan Zonguldak’ın adeta bir kongre turizmine ev sahipliği yapmaya başladığını dile getirdi. Akademi ve şehir arasındaki bu etkileşimin karşılıklı bir verimlilik yaratarak gerek akademik çalışmalar gerek de kentin ön plana çıkması için ihtiyaç duyulan etkileşimi sağladığının altını çizen Kutoğlu, bu etkinlikleri gerçekleştirme konusunda başta ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer olmak üzere tüm yöneticilere, akademik ve idari personele teşekkürlerini sundu.”

Özölçer’e şunu da sormak isterim: Ereğli yeni kampüsünde yüksek teknoloji bölümleri açılacak mı? Turizm ve Denizcilik Fakültelerine de yer açılacak mı? 

.

 • Yerlilik ve millilik sembollerinden 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Paylaşın:
Etiketler: »
Share
416 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TELGRAF DİREKLERİ KDZ EREĞLİSİ ORMANLARINDAN

  16 Mayıs 2024 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. Özkan Keskin ile Yrd. Doç. Dr. Ali Sönmez, ortak makaleleri olan ‘’Telgrafın Osmanlı İmparatorluğu’nda Yayılması: Çanakkale Telgraf Hattı Örneği’’nde şu bilgileri aktarmaktadırlar. Osmanlı İmparatorluğu’nun telgraf ile tanışması, askerlerin 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında İstanbul Boğazı’ndan iletişimin hızlı bir şekildr sağlanmasını istemeleri üzerine oldu. ‘Semafor’ adı verilen ve pek de etkili olmadığı anlaşılan alet, o ta...
 • ERDEMİR’İN ETKİSİ, ZBEÜ’NİN YÜKSELİŞİ

  15 Mayıs 2024 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Senede bir kez tam da kuruluş yıl dönümünde ERDEMİR’i güncel verilerle kutlama geleneğimi sürdürüyorum. Son dönemlerde ERDEMİR’in fuarlar aracılığı ile Avrupa’dan Amerika’ya kadar uluslararası etkinliklerini sürdürdüğünü OYAK Maden Metalürji Grubu basın bültenleri aracılığı ile öğreniyoruz. Yakın zamanda Bingöl bölgesinde yerli hammadde kaynağı bulunduğunu ve dışa bağlılığını önemli ölçüde azalttığını da OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in açıklamasından öğrendik. Erdemir’in yeniden inşa ettiği 2’nci Yüksek Fırını ‘Zübeyde’de ilk ...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : DÜNYADA İLK VE TEK!

  22 Nisan 2024 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Türk milletinin siyasi iradesi bir asırdan daha fazla süredir 23 Nisan 1920’de ilk kez toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nde temsil ediliyor. Bu zor günlerde Cumhuriyeti’nin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimi ile ilk kez toplanan TBMM’de  Türk halkını temsil eden milletvekilleri, milli egemenlik ve birlik iradesini ortaya koydu.  Atatürk, Cumhuriyetimizin ilanından sonra 23 Nisan tarihini Dünya’da örneği tek olan büyük öngörü ile çocuklarımızın milli bilinçle yetişmesini desteklemek amacı ile Ulu...
 • PANTEREKLİ’NİN AZİZ ANDREAS’I VE BİZANS’TA KUTSAL KİŞİLER

  22 Nisan 2024 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Azizler ( Hagios ) ve kutsal kişiler ( hosios ), bütün Hıristiyan dünyası için önem taşır ama aziz kültürü Doğu Hıristiyan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Genellikle bu kutsal kişiler öncelikle halk arasında yerel anlamda kabul görür ve bir saygınlığa ulaşırlardı. Giderek o kişinin ya da onun fiziksel kalıntılarının ( rölik ) etrafında yerel bir kült oluşurdu. Röliklerin bazı mucizeler gerçekleştirdiği inancı yayılır, insanlar burayı ziyaret etmeye başlar, ikonaları yapılırdı. Kilise tarafından, kilisenin ‘litürjik’ takvimine ve aziz k...