logo

EREĞLİ’DE SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ ANILACAK

Kdz. Ereğli’de ‘7 Kasım Sarıkamış Deniz Şehitlerini Anma’ programı tertip edildi.

Kdz. Ereğli’de ‘7 Kasım Sarıkamış Deniz Şehitlerini Anma’ programı tertip edildi.

Programa göre; 7 Kasım Perşembe günü saat 13.30’da Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirilecek. Törende Kurtuluş Savaşı’nda görev yapan İstiklal Madalyası sahibi Milli Kahraman Kamil Yener’in İstiklal Madalyası ve Beratı torunu Reha Yener’e takdim edilecek.

Daha sonra protokol üyeleri Kdz. Ereğli Askeri Limanı’ndan fırkateyn ile denize açılacak ve Bezm-i Alem, Bahri Ahmer ve Mithat Paşa nakliye gemilerinin battığı noktada denize 3 adet çelenk bırakacaklar.

ÇORUMLUOĞLU: “KAHRAMANLARIMIZ UNUTULMAYACAK”

Öte yandan; Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu “7 Kasım Sarıkamış Deniz Şehitlerini Anma Günü”  dolayısıyla yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Birinci Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Ordusu arasında, yoğun kış şartlarının yaşandığı Sarıkamış’ta gerçekleşmiş olan kara savaşında binlerce askerimiz mücadele etmiştir. Bu kutsal mücadelede tüm varlıklarını ortaya koyarak savaşan askerlerimize; kışlık üniforma, erzak ve mühimmat götüren “Bezm-i Alem”, “Bahr-i Ahmer” ve “Mithat Paşa” gemileri 7 Kasım 1914’te Rus donanması tarafından Ereğli açıklarında batırılmıştır.  Zorlu doğa ve iklim koşullarında mücadele eden kahraman askerlerimize destek olmak için, yola çıkan üç gemimizde şehit olan 221 kahramanımız, ilelebet hafızalarımızda yer alacak ve unutulmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle aziz vatan uğruna canlarını feda eden Sarıkamış Deniz Şehitlerimizi 105. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyor, gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.”

Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ