logo

EREĞLİ’DE UZUN MEHMET’İ ANMA VE KÖMÜR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde 8 Kasım Uzun Mehmet’i anma ve Kömür günü dolayısıyla program düzenlendi.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde 8 Kasım Uzun Mehmet’i anma ve Kömür günü dolayısıyla program düzenlendi.

Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nda düzenlenen törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim, GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Amelebirliği Başkan Vekili Murat Köseoğlu, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, madenciler ve öğrenciler katıldı.

Program Uzun Mehmet Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

GÖKMEN, “UZUN MEHMET’İN TORUNLARI İŞSİZ”

Törende konuşan Uzun Mehmet’in torunu Kestaneci Mahallesi Muhtarı Yücel Gökmen, Uzun Mehmet’in torunlarına sahip çıkılmadığını belirterek sitem etti. Gökmen konuşmasında, “Uzun Mehmet adına benim mahallemde bir tane çivi bile yok. Benim mahallemin spor salonu yok. Benim camimin isminin Uzun Mehmet olmasını isterim, burada gariban paraya ihtiyacı olan kişi 5 lira veriyor, TTK’nın 5 lirası yok, Amelebirliği’nin 5 lirası yok. Ben isterim ki Amelebirliği’nin, TTK’nın artık kömür ile ilgili ne kadar birim var ise, benim mahallemde en azından bir musluk takıversinler. Ve ya mahalle muhtarı olarak camime bir tane tuğla istiyorum. Benim mahallem burayı doldurur, on kişi yok. İşçi alınmıyor, Kestaneci Köyü’nden Uzun Mehmet’in torunları işsiz. 5 tane Uzun Mehmet’in torunu yok. TTK’ya 1500 işçi alındı, yüzde 1 bu mahalleye hak tanınsa, 15 kişi yapar. Şu çocuklar bir kere işe girsin evlerine ekmek götürsünler. Mahallemde çok eksik var. Benim mahallem sadece Uzun Mehmet ile bitmiyor. Dünyanın en yaşlı Çanakkale Gazisi bizde, Kore gazisi bizde, iki polis şehidimiz var, asker şehidimiz var. Allah’ınızı seversiniz, hiç kusura bakmayın güzel kurumlarım. Buraya geliyorsunuz. Şu kadar kömür çıktı, yok bu kadar. Beni bunlar ilgilendirmiyor. Benim mahalleme ne getiriyorsunuz beni o ilgilendiriyor”ifadelerine yer verdi.

KAYMAKAM ÇORUMLUOĞLU “BUNLARI İLK DEFA DUYUYORUZ”

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Kastaneci Mahallesi Muhtarı Yücel Gökmen’in sözlerine yanıt verdi. Muhtarın taleplerinin takipçisi olacaklarını belirten Çorumluoğlu “Tabi biz muhtarımıza konuşma hakkı verdik, biraz sitem dolu bir konuşma oldu. İstemek doğrudur, isteyecektir ama bazı şeyleri ilk defa burada istemesini ben doğru bulmuyorum. Bundan önce gelip bizimle istişare edebilirdi. Bu konuda muhtarın bir eksikliği var. Bu töreni biz burada yapıyoruz. Özellikle çalışma arkadaşlarımız Kestaneci Mahallesi’nde yapılmasını arzu etti. Muhtarımızın da dediği gibi buradaki halkla kaynaşalım, bütünleşelim diye uğraşıyoruz. Ama halkımızın ilgisi açıkçası protokolden daha az olması biraz üzüntü verici. Yine de muhtarımızın dilek ve temenniler kısmındaki taleplerini de kaymakamlık olarak diğer kurumlar ile birlikte dikkate alacağız. Takip edeceğiz” dedi.

POSBIYIK: “UZUN MEHMET ÖRNEK OLMALI”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Uzun Mehmet’i bir kez daha sevgi ve saygıyla andığını belirterek, “Uzun Mehmet’in vatan görevi olarak gördüğü bir dava için kararlılığı ve azmi hepimiz için örnek olmalıdır. Taşkömürü, sadece Zonguldak ve bölgenin kaderini değiştirmekle kalmadı, ülke ekonomisine de çok büyük faydalar sağladı. Uzun Mehmet vatanı için kömürü aramaktan vazgeçmemiş ve bu milli serveti ortaya çıkarmıştır. Uzun Mehmet bu uğurda ilk maden şehididir. Karaelmas için nice kayıplar vermiş bir memleketin evlatları olarak bu zorlu serüvenin büyük acılarına tanıklık ettik. Tüm madenci kardeşlerimi sevgi, barış ve dostlukla selamlıyor, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için verdikleri mücadelede her zaman yanlarında olacağımızı ifade ediyorum” diye konuştu.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu’da sendika olarak Uzun Mehmet’in torunlarının taleplerini dikkate alacaklarını söyledi. Mutlu konuşmasında, “Muhtarımız sitemlerini yaptı, biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak, muhtarımız bizi ziyaret ederse musluk değil, musluklar takacağız inşallah. Bunun sözünü vermiş olalım.”ifadelerine yer verdi.

Tören yapılan konuşmalar ve Uzun Mehmet’i anma günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Programın ardından öğrenciler ve katılımcılara Ereğli Belediyesi tarafından hazırlanan Uzun Mehmet’i ve Kömürün bulunuşunu anlatan çocuk kitabı dağıtıldı.

İKİNCİ PROGRAM TATOĞLU’NDA YAPILDI

İkinci program Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ter, Toz, Kara ve Gurur konulu Yener Çetin’in kişisel sergisinin açılışının ardından, Uzun Mehmet belgeseli gösterimi yapıldı. Geçmişten günümüze kömür konulu söyleşinin ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

MADEN GALERİSİ AÇILDI

8 Kasım Uzun Mehmet’i anma ve Kömür günü etkinlikleri çerçevesinde Maden Galerisi açılışı da gerçekleştirildi.

Kdz.Ereğli Kaymakamlığı, Kdz.Ereğli Belediyesi ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işbirliği ile Kdz.Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü karşısındaki otopark alanında kurulan maden galerisinin açılışı ilçe protokolünün katılımı ile yapıldı.

Törende konuşan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, kömür galerisi simülasyonu alanına katkı sağlayanlara teşekkür etti, söz konusu alana bölge halkının gezip görmesini istedi. Çorumluoğlu ayrıca ilçede maden galerisinin kalıcı olmasına yönelik bir çalışma sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da Uzun Mehmet’i anma ve taşkömürünün bulunuşunun 190. yıl dönümünde açılan maden galerisi ile madenciliğin bölge halkına ve ziyaretçilere tanıtımının yapıldığını belirtti, taş kömürünün bölge için olan önemine değindi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar maden galerisini gezerek ilgililerden bilgi aldı. Galerinin bir ay boyunca açık kalacağı öğrenildi.

Share
384 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ