logo

“KREŞLER KAPATILMASIN, YA DA ANNELER İZİNLİ SAYILSIN”

Kdz. Ereğli’de sosyal hizmet uzmanı ve Kreş İşletmecisi Ahmet Hasan Eroğlu, Zonguldak’ta anaokulu ve kreşlerin kapatılma kararının gözden geçirilmesini veya 0-6 yaş çocuklu annelerin izinli sayılması talep etti.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Sempati Kreş ve Gündüz Bakımevleri  Yöneticisi ve Türkiye Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri Birliği Platform Sözcüsü, Sosyal Hizmet Uzmanı Ahmet Hasan Eroğlu, Zonguldak’ta Kreş ve Gündüz Bakımevleri  faaliyetlerine  bugünden itibaren ara verildiği hatırlatarak, “sokağa çıkma yasağı olduğu günün hemen akabindeki günde Kreşlerimizin  faaliyetlerine ara verilmesi tüm velilerimizi perişan etmiştir.” dedi.

  • Kararın gözden geçirilmesini veya annelerin izinli sayılmasını isteyen Eroğlu, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Özel ve Resmi Anaokulları ,Anasınıfları  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 3-6 yaş gurubu çocuklara hizmet veren Okul Öncesi Kuruluşları olup  MEB bağlı İlköğretim,Orta Öğretim Okulları gibi  Yaz Tatiline,ara tatiline  girer, zamanlaması tamamen eğitim müfredatına göre yaparlar.

ÇALIŞMA TAKVİMLERİ VELİLERE GÖRE PLANLANIYOR

Kreş ve Gündüz Bakımevleri ise ; Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak 0-6 yaş grubu çocuklara hizmet veren, ara tatili, yaz tatili olmayan  tamamen Çalışan Anne Babanın çocuğunun bakımının yapıldığı ,yine MEB eğitim programlarının uygulandığı  kuruluşlardır. Çalışma takvimleri tamamen Velilerin çalışma düzenlerine, mesai sistemlerine göre planlanmaktadır.

Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 6.12.2020 tarihinde aldığı kararla Kreş ve Gündüz Bakımevlerinin  faaliyetlerine  7.12.2020 tarihinden itibaren ara verildiği bildirilmiştir.

Kreş ve Gündüz Bakımevlerimizde sağlık,banka,emniyet dahil her sektörden çalışan annelerimizin çocuklarına hizmet verilmekte olup bir çoğunun  çocuklarına bakım desteği alabilecek yakınları bulunmamaktadır.

 Kreşlerimiz her türlü hijyen kurallarına uygun olan riskin en az olduğu kuruluşlardır.

“KARAR VELİLERİMİZİ PERİŞAN ETMİŞTİR”

6.12.2020 tarihinde alınan kararla sokağa çıkma yasağı olduğu günün hemen akabindeki günde Kreşlerimizin  faaliyetlerine ara verilmesi tüm velilerimizi perişan etmiştir.

Çalışma hayatımızın vazgeçilmez unsurları olan Kadın Çalışanların ve geleceğimizin teminatı 0-6 yaş grubu çocuklarına  hizmet veren Kreş ve  Gündüz Bakımevlerinin faaliyetlerine ara verilmesi kararının tekrar gözden geçirilmesi  talebimizdir.

Bu mümkün olmaz ise 0-6 yaş çocuğu olan resmi ve özel sektör çalışan annelerin izinli sayılması hususunda gereğinin yapılması yetkililerden beklemekteyiz.                                                                                                

                                                                  

Etiketler: » »
Share
837 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ