logo

MADEN OCAĞINDAKİ YANGIN PANİK YAŞATTI! (Güncellendi)

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi’ndeki maden ocağında üretim kanallarında yangın çıktı.

TTK Armutçuk Müessesesi maden ocağında -500 kotunda gazın yükselmesinden dolayı gizli yanma tespit edildi. Maden ocağında iş güvenliği kapsamında işçiler dışarı çıkartıldı. TTK ekipleri söndürme çalışmalarını sürdürdüğü öğrenilirken, yetkililer tarafından olayla ilgili herhangi bir can kaybının olmadığı ifade edildi.

GENEL BAŞKAN YEŞİL AÇIKLAMA YAPTI

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK Armutçuk Müessesesi maden ocağında eksi 500 kodundaki üretim ayağında meydana gelen yangın ile ilgili açıklamalarda bulunarak çalışmaların devam ettiğini pano üretim ayağındaki yangının oksijende bağı kesilerek panonun kapatılacağını söyledi.

Yeşil yaptığı açıklamada “Bugün sabah itibariyle Armutcuk’taki bir panomuzda üretim bölgemizde oradaki sensörlerde değerlerin değişti ve orada bir yangın meydana geldi. İş sağlığı ve iş güvenliği anlamında arkadaşlarımız yer üstüne çıkartıldı. Şu an kurumdaki yetkili arkadaşlarımız bölgede incelemelerde bulunuyorlar. Şu an için hayati risk oluşturacak bir durum yok. Panonun bir tanesi bugün itibariyle kapatılacak arkadaşlarımız diğer panolarda çalışmaya devam edecek. Yer altında sadece teknik personel yangının önüne geçmek için çalışmaları başlattılar. Bizim ocaklarda açık alevli yangınlar olmaz. Karbonmonoksit değerleri yükselir ve bir yangın olduğu tespit edilir. Açık alevli yangınlar çok riskli yangınlardır. Bizim ocaklarımızda bunlar olmaz, oksijenle temas ettiği için yanan bir kömürümüz var.” şeklinde konuştu.

EROĞLU “RİSK ORTADAN KALKMIŞTIR”

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu’da, Armutçuk Müessesesi’ndeki yangınla ilgili açıklamasında, olayla ilgili herhangi bir can kaybının olmadığı ifade etti.

Tümüyle tahliyenin söz konusu olmadığını belirten Eroğlu şöyle dedi:

“Armutçuk Müessesesi’nde halen üç üretim ayağı çalışmaktadır. Eksi -500, -510 kodları arasında çalışan bir üretim ayağımızda kısmi yanma tabir edilen mikron düzeydeki kömürlerin oksijenle beraber teması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazının ortam havasında yapılan tespitlerde risk oluşturmaya başlaması sebebiyle mevcut ayak hava giriş ve çıkışına kapatılmıştır. Armutçuk Müessesesi’ndeki ocak genelinde işçilerin komple dışarıya çıkartılması ve tahliyesi söz konusu değildir. Kısmi olarak ayağın çalışıldığı kısım baştan ve dipten kapatılmıştır. 12.45 itibariyle risk ortadan kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı. (iha)

Etiketler:
Share
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ