logo

POSBIYIK “REKORLU HAMSİ FESTİVALİMİZ; BİR EREĞLİ GELENEĞİ”

  • Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Hamsi Festivali açılış töreninde ” 5 yıl aradan sonra yeniden düzenlediğimiz 13’üncü Hamsi Festivali’nin coşkusunu yaşıyoruz. 2002 yılında 2002 metrelik mangalla kırdığımız Guinness rekorumuz var. Hamsi Festivali artık bir Ereğli geleneği… Dernekler, sivil toplum kuruluşları, halkımız hep beraber aynı sofrayı, aynı coşkuyu paylaşıyoruz. Festivalimizde bütün öğretmenlerimiz onur konuğumuz.” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Hamsi Festivali açılış töreninde konuştu. Sahilde bulunan Amfi Tiyatro’da düzenlenen törene ; Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ile Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, siyasi partilerin ilçe başkanları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Başkan Posbıyık, açılış konuşmasında öğretmenler gününü kutladı ve en lezzetli hamsinin Ereğli’de yeneceği esprisini tekrarlayarak katılımcılara şöyle seslendi:

“Sevgili Ereğlililer; Komşu ilçelerden, illerden, uzak şehirlerden gelip bizimle bu coşkuyu paylaşan Sevgili Konuklar Hepinizi sevgi, barış ve dostluk duygularımla selamlıyorum. Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü festival coşkusuyla birlikte kutlayacağız.

ÖĞRETMENLERİ ONURLANDIRDI!

Sevgili öğretmenlerimiz; hepimizin hayatına dokundunuz, güneş olup, yol gösterdiniz, bilgiyle donattınız, düşünmeye, öğrenmeye yönelttiniz, kendimizi keşfetme yolculuğumuzda rehber oldunuz, Atatürk’ü, devrimlerini ve cumhuriyet sevgisini öğrettiniz! Önünüzde saygıyla eğiliyoruz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun! Bu günde, ulusumuzun Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü saygı, sevgi ve minnetle anıyorum. Eşim Neriman Posbıyık’ın 25 yıl öğretmenlik hayatı nedeniyle bir öğretmenin özveriyle nasıl çalıştığına, neler yapabildiğine yakından tanıklık ettim. Hepiniz bir yandan pek çok zorlukla mücadele ederken, bütün o zorlukları bir kenara bırakıp gelecek nesilleri yetiştirmenin büyük sorumluluğunu üstleniyorsunuz. Bu mesleğin kutsallığını biliyorum. Mesleğinizin hak ettiği değerin verilmesini yürekten istiyorum. Sosyal ve kültürel alanda büyük gelişme gösteren Ereğlimizde öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Onların emeklerini, özverili çalışmalarını unutmamız mümkün değil. “Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir” diye seslenmiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Ve şunu eklemiş: “Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.”
İşte biz Atatürk’ü ve ilkelerini örnek alan, O’nun emanetçileri ve hedeflerinin takipçileriyiz. Toplum bugün, bu idealist öğretmenler sayesinde ayakta durmaktadır. Onlara şükran borçluyuz.
Öğretmenler gününüzü yürekten kutluyorum.

REKORU HATIRLATTI, “HAMSİ FESTİVALİ GELENEĞİMİZ OLDU” DEDİ

Bugün aynı zamanda , 5 yıl aradan sonra yeniden düzenlediğimiz 13’üncü Hamsi Festivali’nin coşkusunu yaşıyoruz. 2002 yılında 2002 metrelik mangalla kırdığımız Guinness rekorumuz var. Hamsi Festivali artık bir Ereğli geleneği… Dernekler, sivil toplum kuruluşları, halkımız hep beraber aynı sofrayı, aynı coşkuyu paylaşıyoruz. Festivalimizde bütün öğretmenlerimiz onur konuğumuz.

“EN LEZZETLİ HAMSİ EREĞLİ’DE YENİR”

Biliyorsunuz, her zaman söylerim: En güzel hamsi Ereğli’de yenir. Hamsi ilk defa İstanbul Boğazı’ndan Ereğli’ye gelir. Ereğlililere “merhaba” der, bir ay kalır. Ereğlililer hamsinin tava, ızgara ve çorbasını yapar. Bir ay sonra Ereğlililere “Allah’a ısmarladık” der yola çıkar. Trabzon ve Rizeli kardeşlerim kızmasınlar bana ama yolda Sinop, Ordu derken, yorulur, yağlanır lezzeti kalmaz. Ha bu Trabzonlular, Rizeliler de hamsi yediklerini zannederler. Onun için başta Trabzonlu, Rizeli kardeşlerimiz olmak üzere bütün halkı Ereğli’ye davet ettim. Hamsiyi gelin en lezzetli döneminde Ereğli’de yiyin, dedim. Ereğli’mize hoş geldiniz! İşte şimdi ızgara, tava, çorba zamanı… Karadeniz’in kıpır kıpır ritimleriyle kemençeler çalınacak, horonlar tutulacak.

Posbıyık’ın konuşmasının ardından alanda dağıtılan 10 ton hamsi mangallara dizildi ve pişirildikten sonra vatandaşlara ikram edildi. Başkan Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık ile birlikte festivalin onur konuğu olan öğretmenlerin masalarını tek tek dolaşarak onlara karanfil hediye etti.

Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilen Hamsili Pilav yarışması, horon ve halk oyunları gösterileri festivale renk kattı.

Diğer yandan; şehrin çıkış noktalarında araçları durduran Zabıta ekibi, vatandaşlara ekmek arası hamsi dağıttı. Başkan Yardımcısı Selma Açıkgöz ve Zabıta Müdürü Halit Aydın sürücülere Başkan Halil Posbıyık’ın selamlarını iletti.

Gün boyu sürecek hamsi festivali etkinlikleri; Anıt önünde kurulan sahnede 18.00’da Koliva Gurubunun konseri, 19.30’da da Resul Dindar konseri ile devam edecek.

Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ