logo

ROTARY “GÜLÜMSEYEN ÇOCUKLAR” PROJESİNİ BAŞLATTI

Kdz. Ereğli Rotary Kulübü “Gülümseyen Çocuklar” projesini başlattı.

Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü, ‘Elpek Dokuyan Eller Kadın Kooperatifi’ ile işbirliği yaparak; hem ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlara destek olmak, hem de üretilen ürünlerin satışı ile kız çocuklarının eğitimine fon yaratmak amacıyla “Gülümseyen Çocuklar” projesini başlattı.

EL EMEĞİ ÜRÜNLER SATIŞA SUNULDU

Kdz. Ereğli Rotary Kulübü dönem Başkanı Ahmet Fındık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ; “Emekle dokunan Elpek Bezi, bu sefer sevgiyle şekillenip, çocukları gülümsetiyor…” sloganı ile paylaşılan proje kapsamında, kadınların emeği ile tezgahlarda dokunan yöresel Elpek Bezinden özenle hazırlanan kalp şeklindeki lavanta keseleri öncelikli Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan kulüpler olmak üzere, destek olmak isteyenler için satışa sunuldu.

FINDIK “GELİR, KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNE DESTEK OLMAK İÇİN KULLANILACAK”

Fındık, proje ile ilgili yaptığı açıklamada “Kulüp üyelerimizden oluşan bir ekip, Sayın Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu’nun da desteklediği Elpek Dokuyan Eller Kadın Kooperatifi ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgiler aldı ve fikir alışverişinde bulundu. Ardından birlikte neler yapabiliriz üzerinde çalıştık. 2 yıl boyunca süreci birlikte sürdürecek, Rotary dışında ortak bir çalışma grubu kurarak, Elpek Bezinden üretilen ürünlerin gelirinin kız çocuklarının eğitimine destek olunması amacıyla çalışmaya başladık. Üyelerimizin mesleki tecrübeleri ve kadınlarımızın emeğini birleştirerek örnek bir proje çıkardık. Konuyla ilgili başta Nigar Hanım olmak üzere tüm emeği geçen kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Sadece Zonguldak değil Türkiye için değerli olan ve geçmişten günümüze ulaşan Elpek Bezinden üretilen bu lavanta keselerini alarak bizlere destek olacağını düşünüyorum. 30 TL olan bu ürünlerden elde edeceğimiz geliri yine kız çocuklarımızın eğitimine destek olmak için kullanacağız. Destek olmak isteyen dostlarımız bizlere sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirler.” ifadelerine yer verdi.

Yazılı açıklamada ayrıca ; proje ile elde edilen gelirle kız çocuklarının eğitimine destek olunacağı vurgulanarak, 2 yıl boyunca üreten kadınların çalışmalarına destek olmak amacıyla bir Rotary Toplum Birliği (RTB) kurulduğu ve Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü üyelerinin, düzenli olarak bu çalışma grubu ile bir araya gelerek pozitif anlamda katkı sağlamayı hedeflendiği belirtildi.

Rotary Toplum Birliği (RTB) tam olarak nedir?
Rotary Toplum Birliği, çevremizde, okullarımızda, kırsal kesimlerde, dezavantajlı bölgelerde yaşayan insanların, sosyal ve ekonomik yaşam şartlarını iyileştirmek için, Rotary’nin hizmet anlayışı ile, Rotary kulüplerinin koordinatörlüğünde, Rotaryen olmayan 10 kişinin bir araya gelerek oluşturduğu gönüllü gruplardır. Kurucuları tamamen halkın içinden olan birlik bünyesinde Rotaryen üye bulunmuyor, ancak Rotaryenler çalışmalara destek oluyor.

Etiketler: »
Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ