logo

SEMPOZYUM SUNUMLARI-3


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

100. Yılın ışığında Karadeniz Ereğli Sempozyum Tebliğleri Kitabımızda Turizm arayışlarımızın son serisinde 213. Sayfada Prof Dr. Bektaş Açıkgöz’ün “Karadeniz Ereğli’de Eğitim ve Sağlık” başlıklı yazısındayız…

Ben Bektaş Açıkgöz denilince 5 yıl önce geçirdiğim ağır rahatsızlığı ve sihirli elleri, tıbbı hüneri ile beni hayata döndüren doktorumu hatırlarım, adeta akan sular durur. Aydın insan Açıkgöz hocamın tebliğinde turizmi ararken Ereğli’nin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan ‘Trafik Sorununa’ dikkat çekmesini çok anlamlı buldum. Trafik kazaları nedeni ile yaralanmalar ve ölümlerin çokluğuna dikkat çeken ve eğitim/denetim sistemi öneren hocamız diyor ki; “şehir yöneticilerinin bir stratejik hedefi ortaya koymaları ve yapılacak stratejik planla hedefe ulaşılması gerekmektedir.” Emekliliğini (Bana göre Zonguldak kıymetini bilmediği için)memleketi Antalya’da çalışarak geçiren Açıkgöz, bin km. öteden Ereğli’nin kronik sorununa çözüm önermesi bana göre tebliğler arasında her daim güncel soruna dikkat çeken beylik bir sözdür.

Turizm de kalmıştık… Bektaş Açıkgöz hocamız son paragrafta şöyle diyor: “Doğanın ve tarihin bütün güzelliklerini cömertçe ortaya koyduğu kentimizde geçmişten aldığımız bu sorumlulukla doğanın titizlikle korunmasını, insanların sağlıklı yaşamasını, çocuklarımızın ve gençlerimizin çok iyi gelişmelerini ve eğitilmelerini diliyorum.”daha ne desin; Turizm tüm bunların bileşkesi değil midir?

“Karadeniz Ereğli’si Balıkçılığı Üzerine Genel Bir değerlendirme” başlığı ile tebliğ sunan Dr. Mustafa Zengin’in arkalı önlü 15 sayfalık sunumunda turizmden bahsettiği yada atıf yaptığı yere rast gelmedim. Hoca konuyu daha çok akademik ve teknik/ekonomik düzeyde değerlendirmiş. Eminim sektör için faydalı olacaktır. Ancak balıkçılık denilince benim aklıma turizmin ta kendisi gelir. Hele ki Bozhane’deki salaş mekânlarda Engin Balık’ta veya Musa’nın Yeri… Ereğli’de günü birlik turizmin çok önemli bir parçası olduğuna inandığım balık lokantalarının sorunlarına Vali Tutulmaz,  Kaymakam Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Posbyık’ın iyi niyetli çabaları ile çözüm bulunacağına inanıyoruz. Bunca emek, bunca masraf ve bunca potansiyel,‘Turizm’ gibi okyanusta‘alkol’ detayında boğulmamalı! Ağaçlara bakarken ormanı es geçmemeli.

Şaban Çetinkaya’nın “Kdz. Ereği’de Osmanlı Çileği” sunumunda da turizme dair bir vurgu yok. Oysa kendine has aroması, kokusu, dokusu olan Osmanlı çileğimiz Ereğli Belediyesinin logosuna da girmiş önemli bir tanıtım ürünümüz. Elbette gönül isterdi ki daha çok üretilsin, eskiden olduğu gibi likörü, gazozu üretilsin ama şimdilik pazardaki Hatçe teyzeden tıngıl ile aldığımızla yada reçeli ile yetiniyor ve “Turizm demek değerlerin topyekün tanıtımı demektir.”Hatırlatmasında bulunuyoruz.

“Halk Sağlığı bakış Açısından Ereğli’nin Çevre Sorunları ve sağlık Etkileri” konulu sunumunda önce karamsar tablo çizerken daha sonra da ilgili yöneticileri “koruyucu önlemler” almaya davet eden Prof. Dr. Ali Osman Karababa’ya  “haklısınız hocam” demekle yetiniyoruz.

Ve Dr. Can Canver! Tebliğ konusu : “Ereğlisi’nde İnanç Turizmi.”Can Canver ve İnanç Turizmi kelimeleri yan yana gelince değil köşe yazısında bir paragraf, 8 sayfalık gazetemizin tamamı yetmez. Zira bu işi kendisine adeta misyon edinmiş Can Bey, 9 yıldır hiç aralıksız konuyu gazetemizdeki köşesinde hiç karşılıksız işlemekte ve emeği, sabrı, engin bilgisi ile her kesimin takdirini hak etmektedir. Bu nedenle “Kültürel miras turizmi son yıllarda hızla gelişen ve büyüyen bir turistik pazardır. Bu pazarda birçok kültürel miras değerine sahip olan Batı Karadeniz yerleşim alanlarımız ile Ereğli kentimiz kendi paylarına düşeni neden almasın?” diye soran ve sunumunun son bölümünde de “Harekete geçmek için hala vakit var …” diyen Canver’in 8 sayfalık yazısının “özet” ile  “Değerlendirme ve Sonuç” ara başlığı bölümlerini bu haftaki köşesine taşımaya karar veriyoruz. Zira yazıyı bölsek bütünlüğüne yazık olacak, bölmesek buraya sığmayacak. Kalemine sağlık Dr.Can Canver diyor ve mümkünse yazının tamamını kitaptan;değilse, hiç olmazsa köşesini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

320 sayfalık kitabımız Doç Dr. Zerrin Karakuzulu’nun“Kdz. Ereğli İlçesinin Beşeri ve İktisadi Coğrafyası” konulu tebliği ile son buluyor ve şu cümlelerle bir keskin turizm önerisi daha bizi karşılıyor:

“Özellikle inanç turizmi açısından öneme sahip mağaralar ile antik kale kalıntısı ve buna ilaveten deniz ve orman bütünlüğü çok iyi tanıtılmalıdır. Çünkü Ankara, İstanbul, Bolu, Düzce, Adapazarı, Bursa gibi büyük nüfus kitlelerine yakınlığı, ilçe için bir avantajdır.Bu avantaj değerlendirilip mevcut potansiyel iyi tanıtılmalı ve ilçe günü birlik turizm faaliyetleri için cazip hale getirilmelidir.”

Bunca turizm tavsiyesi daveti, araştırma ve önerisi yazılır’da Tanıtım Ustası Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Mr. MJ’i çok etkileyen bile (Haluk Hançer’e göre-Anatomi Harikası Clara’nın deyimi ile) başlı başına şu turizm sloganı yazılmaz mı : “Denizin mavisi, Ormanın Yeşili, Güneşin sarısının orijinal renkleri dünyada sadece Karadeniz Ereğli’de vardır. Karadeniz Ereğli’yi görmeden ölmek öbür dünyaya eksik gitmek demektir.”

Son söz: “Tanrı herkesi mutluluğu anlayabilecek şekilde yarattı.” diyor inançlı Filozof Epiktetos. Kar, kış, yaz, baharlar gelir geçer, Ereğli’mizdeki değerlerimiz kalıcıdır.

Turizm mutluluktur.

Etiketler: » »
Share
742 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SEMPOZYUM SUNUMLARI-3” için 2 Yorum

 1. Remzi : diyor ki:

  Kitaba nereden ulasabiliriz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KDZ EREĞLİSİ YEREL TARİH VE KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI

  16 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kentimizde yeniden oluşturulabileceğini umduğumuz ve temenni ettiğimiz Kdz Ereğlisi Yerel Tarih Grubu’nun başlatacağı yerel tarih ve kültürü araştırmaları, kentimize birçok katkı ve kazanımlar sağlayacaktır. Bir kere ulusal tarihin tek taraflı merkezi baskısına ve önyargısına yapıcı bir eleştiri ve alternatif bir yaklaşım getirecektir. Yurttaşlık, sivil toplum ve Ereğli kentliliği bilincinin gelişmesini sağlayarak kentimizdeki toplumsal yaşamın kalitesinin artmasına yol açacaktır. Yerel tarih ve kültür araştırmaları, Ereğli’mize dışarda...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : TARİHE NOT

  16 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  “Söz uçar yazı kalır” diye güzel bir atasözümüz vardır bizim. Çaktırmadan “Söze güvenilmez” anlamını da taşır… Günümüzde de sosyal medya paylaşımları tıpkı söz gibi, gün oluyor uçuyor, siliniyor, sahibi ya da birileri tarafından değiştiriliyor. Oysa basılı medya öyle değildir; tam bir belgedir o! Fikirler değişse de o orada öyle sapasağlam durur. Güvenilirdir ve sadıktır o; ta ki tarih sonuna kadar! Bende, geçtiğimiz gün duygusal bir sabah anımda sosyal medya hesabıma bir şeyler yazıverdim. Ancak gördüm ki; kendimle...
 • AKLIN YOLU BİNDİR: BOZHANE CAMİSİ BÜYÜTÜLEMEZ Mİ?

  01 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  İktisat bilimi yada sanatı, hiçbir ürün ve hizmetin aynı anda "hem daha kaliteli, hem daha ucuz, hem de daha hızlı olamayacağını" söyler. Bunlarda ikisini size seçtirir, dışarıda kalan olmayacak demektir. Yani ucuz ve hızlı bir iş şey istiyorsanız bu kaliteli olamayacak anlamındadır. Ya da "kaliteli ve hızlı" işte "ucuz" olamaz gibi.... Maslow'un ihtiyaçlar hıyararşisine göre de, insanlar en temel ihtiyaçları karşılanınca artık, başarma ve kendini kanıtlama gibi üst sayılabilecek gereksinimlere yönelirler... Şehirlerde insanlar gibi ...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : 101. YILIMIZ KUTLU OLSUN

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Oldukça zorlandığımız bir gazetemiz daha 204 sayı numarasıile elinizde… Bazen öyle oluyor ki haberler, olaylar, tanıtımlar ve insanlar üstüste geliyor. Bu durumda da haber ve editöryal süreçte tek başımakalan bendeniz zorlanıyorum. Nasıl zorlanmayayım ki; Pandemideciddi gelir kaybına uğradık ama ilgili desteklerden faydalanamadık.Zaman zaman personel ve işletme giderlerini karşılayamaz halegelip emekli maaşımızdan takviye ettik. Kula minnet eylemedenderdimizi kibarca anlattıklarımıza ise ya biz anlatamadık, ya da onlaranlayamadılar! ...