logo

BAKKA’DAN ÇADIR KAMPI VE KARAVAN TURİZM ALANI AÇIKLAMASI

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA)’ndan yapılan yazılı açıklamalarda; Çadır Kamp alanlarının tespiti ile ilgili çalışmaların tamamlandığı, Kamp Karavan Turizmi Saha Tespit Çalışması ile ilgili basına servis edilen bazı bilgilerin bilinçli bir şekilde çarpıtıldığı belirtildi.

BAKKA’dan “Çadır Kamp Alanlarının Tespiti” ve ayrıca “Kamp Karavan Turizmi Saha Tespit Çalışması” ile ilgili ayrı ayrı yapılan yazılı açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı :

ÇADIR KAMP ALANLARININ TESPİTİ SAHA ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

Kültür turizmi ve ekoturizm açısından önemli bir potansiyel taşıyan, zengin orman varlığına ve kaynak değerlere sahip TR81 Batı Karadeniz Bölgesinde turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının geliştirilmesi amacıyla Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Çadır Kamp Alanları Saha Tespit Çalışmaları adıyla bir saha çalışması yürütüldü.
Sürdürülebilir ve doğa dostu bir turizm hareketliliği yaratan doğa ve çadır kamplarına elverişli bölgelerin belirlenmesi ve tanıtılmasını amaçlayan bu çalışma kapsamında Zonguldak, Karabük ve Bartın’da 15 gün süren saha tespit çalışmaları tamamlandı. Çalışmayla doğal ve kültürel değerlerin turizme entegrasyonu ile doğa dostu turizm uygulamalarının yaygınlaştırılması ve doğaseverlerin Batı Karadeniz’i gözde bir doğa turizmi rotası olarak görmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda Zonguldak’ta Çavuşağzı Koyu, Danaağzı Koyu/Tabiat Parkı, Bölüklü Yaylası, Harmankaya Şelalesi, ve Dirgine; Karabük’te Bostancılar Göleti, Sarıçiçek Yaylası, Göktepe Yaylası, Eğriova Göleti, Sorgun Yaylası ve Alan Yaylası; Bartın’da ise Mugada, Kızılkum, Güzelcehisar, Bozköy Sahilleri, Zoni Yaylası, Uluyayla, Kokurdan Yaylası alanları deneyimlenmiş olup sonuç raporu tamamlandığında ilgili paydaşlarla da ayrıca paylaşılacaktır.

KAMP KARAVAN TURİZMİ SAHA TESPİT ÇALIŞMASI ‘ALTLIK’ “ÇALIŞMADIR”

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) gerçekleştirmiş olduğu TR81 Batı Karadeniz Bölgesi Kamp Karavan Turizmi Saha Tespit Çalışması ile ilgili basına servis edilen bazı bilgilerin bilinçli bir şekilde çarpıtıldığı, yanlış anlaşılmalara ve beklentilere yol açacak şekilde kamuoyuna aktarıldığı tespit edilmiştir.
Söz konusu haberlerde çalışmanın bölgeler arası ve bölge içi bir yarışma konseptinde düzenlenerek bir bölgenin birinci seçildiği, Ajansın bu bölgeye yapılacak yatırımı ve bir derneği destekleyeceği ifade edilerek kamuoyuna yanlış bilgiler aktarıldığı görülmüştür.
Çalışma Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve BAKKA işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmaları ise bu alanda çatı kuruluşlardan olan Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu tarafından yürütülmüştür. Söz konusu çalışmada, bölgenin kamp ve karavan turizmi açısından durumu ve ihtiyaçları tespit edilerek, ilerleyen yıllarda gerçekleşmesi muhtemel destekler ile bu alanda yürütülecek olası çalışmalara altlık hazırlanmış olup, bu turizm çeşidine uygun olduğu düşünülen alanların farklı kriterler ölçüsünde değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu alanlardan sorumlu idarelere bilgi verir nitelikteki bu çalışma, kesinlikle bir yarışma niteliği taşımamaktadır.
Çalışmayı koordine eden ve saha çalışmalarında destek veren paydaşlar dışında haberlerde adı geçen dernek başta olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşun çalışma ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır ve çalışma sonuçları herhangi bir taahhüt içermemektedir. Söz konusu çalışma ile ilgili çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

RAPORDA “SUBAŞI ELVERİŞLİDİR” DENMİŞTİ

Konu ile ilgili yayın kurulumuzda yer alan ve BAKKA tarafından “Doğa ve Kültür Turizminin güçlendirilmesi ve Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Program Kapsamında” hazırlanan Batı Karadeniz Bölgesi Karavan Turizmi Saha tespit Raporuna dayandırılan haberde ise Kamp Karavan Turizm Alanı olarak Subaşı’nın (yarışma değil de /ankette yer alan belirli kriterlerin puantajına göre) seçildiği belirtilmişti.

Bu durumda ilgili çalışmanın “ilerleyen yıllarda gerçekleşmesi muhtemel destekler ile bu alanda yürütülecek olası çalışmalara altlık olarak hazırlandığı” vurgulanıyor.

İLGİLİ HABERLERİMİZ İÇİN GÖRSELLERİ TIKLAYINIZ:

KAMP KARAVAN ALANI EREĞLİ’YE ÇOK YAKIŞIR
KAMP KARAVAN HEYETİ KİREÇLİK KOYUNU ÇOK BEĞENDİ
KAMP KARAVAN TURİZMİ SAHA GEZİSİ EREĞLİ’DE SON BULDU
KAMP KARAVAN TURİZM ALANI OLARAK SUBAŞI KÖYÜ SEÇİLDİ

Etiketler:
Share
251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ