logo

KDZ EREĞLİ TARİH, DOĞA VE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ-1


DR. CAN CANVER

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
cancanver7@gmail.com

Kdz Ereğlisi, Erdemir’in kuruluşuyla birlikte, 1960’lı yıllarda hızlı bir değişim ve gelişim süreci geçirirken, sanayileşme ile birlikte dışarıdan göç alırken nüfusu hızla artmış, 4500 yıllık tarihe sahip tarihi mimari dokusu ve doğal çevresi çok büyük tahribat görmüş, kültürel değerleri erozyona uğramıştır.

Ereğli’nin tarihi, kültürel ve doğa değerlerine sahip çıkmak amacıyla bir avuç Ereğli sevdalısı, 1987 yılında Kdz Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği’ni kurdular. Amacı; yok olmaya yüz tutmuş Ereğli tarihi ve kültürünü olabildiğince korumak, doğal ve kültürel değerlerini yaşatabilmek ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarabilmekti.

Yaşadığımız kentimizin tarihi ve kültürel değerleri ile çevre ve tabiat güzelliklerinin yarınlara taşınması, tanıtılması ve aktarılması doğrultusunda önemli bir misyon üstlenmiş olan dernek, birçok ilklere imza atmış, Ereğli tarihi, kültürü ve doğasına yönelik birçok etkinliği portföyüne sığdırmıştır.

Dernek, Ereğli’de gerçekleştirilen bütün Kdz Ereğli Sevgi, Barış ve Dostluk Kültür ve Sanat Festivallerine katılarak hemşehrilerimize, ‘Tarihi Yerler Gezileri’nde yaşadıkları kentin tarihi ve mimari değerlerini tanıtmıştır.

Yine tüm festivallerde, 1990’dan bu yana düzenlediği Geleneksel Uçurtma Şenlikleri’nde, Kestaneci Köyü Radar Tepe’de, en güzel uçurtma ve en yüksekteki uçurtma kategorilerinde ödüller dağıttı.

Belirli zamanlarda yayınlar yaptı: kurucu üye Kutsal Kıvrak’ın kaleme aldığı Gazi Gemi Alemdar, Uzun Mehmet ve Kömür, Antik Çağdan Günümüze Cehennemağzı Mağaraları, 1992 ve 2005 yıllarında Fotoğraflarla Anılardaki Ereğli albümleri ( 2 cilt ), Dr. Can Canver’in 1999 yılında yazdığı Çanakkale Savaşlarında Karadeniz Ereğlisi ve Havalisi Şehitleri ile 2001 yılında kaleme aldığı Kurtuluş Savaşında Batı Karadeniz adlı kitapları Ereğli tarih ve kültür değerlerine kattı.

Kdz Ereğlililer Geceleri, Ereğli Türküleri Geceleri düzenleyerek hemşehrilerimizi buluşturdu. Erdemir Musiki ve Folklor Derneği ile birlikte Bizim Eller Ereğli ve Alemdar isimli tiyatro eserlerini sahneledi.

Eski Ereğli fotoğraflarını toplayıp bunları bir yandan albümlerken, bir yandan da kartpostallar ile ölümsüzleştirdi. Festivallerde Ereğli’nin Dünü Bugünü ve Ereğli’de Yaşam başlıklı sergilerle ayrıca Ereğli Müzesi’ne hediye ederek Ereğli kentlilerinin izlencesine sundu. Kdz Ereğlisi Yerel Giysileri ve El işleri sergisi ile Osman Zeki Oral Resim Sergisi’nin açılmasına önayak oldu.

Ereğli öğrencilerinin katılımıyla Kömür ve Uzun Mehmet ve Kdz Ereğli Belediyesi ile birlikte Kdz Ereğlisi Liselerarası ayrıca muhtarlar arası kent kültürü yarışmaları düzenledi.

Kdz Ereğlisi Gezi Rehberi hazırlayarak çeşitli zamanlarda kent içi ve kent dışı geziler düzenleyerek Ereğli’lilere yaşadıkları çevreyi tanıttı. Ovaköy-Kızılcapınar baraj gölü, Çevlik köyü Kızlar Deresi ve asmalı köprüler, Güneşli su değirmeni-Doğancılar, Kayalıdere ve Göleviç Şelaleleri, Alayunt ve Göleviç Mağaraları, Kandilli varageli gezileri gerçekleştirdi. 6 Mayıs’larda Hıdrellez günlerinde Göztepe yürüyüşü, yumurta tokuşturma ve dokuz taş oyunu kültür değerlerimizi gün yüzüne çıkardı. Maltepe ve Ölüce Feneri yürüyüşleri düzenledi.

22 Nisan Dünya Doğum ve 5 Haziran Dünya Çevre Günlerinde; okul öğrencileri ile atık toplama etkinlikleri gerçekleştirdi, ikaz tabelaları astı. Açık oturum ve paneller düzenledi, birçok ormana fidan dikti. Kağıt ve eski gazete toplama kampanyaları ile kamuoyunun dikkatini çekti. İnönü Parkı’ndaki ağaçlara kuş yuvaları yaptırıp astırdı.

Tarih, kültür, doğa ve çevre konularında panel, söyleşi ve görsel sunum teknikleri gerçekleştirdi. Tarih alanında; Kdz Ereğlisi tarihine Genel Bakış paneli, Kurtuluş Savaşı ve Alemdar Olayı görsel sunumu, Kdz Ereğlisi Ekonomik Gelişimi ve Sosyolojik Etkileri paneli, kültür alanında; Kdz Ereğlisi Kültür envanteri görsel sunumu, Kdz Ereğlisi Gelenekleri : Bayramlar, Hıdrellez, Günlük yaşam söyleşisi, Kdz Ereğlisi Evleri ve Mimarisi görsel sunumu düzenledi. Doğa ve çevre alanında ise; Kdz Ereğlisi Ekolojik ve Coğrafik Özellikleri, Kdz Ereğlisi ve Doğal varlıklar ve Osmanlı Çileği sunumları, Marka olarak Ereğli: turizm mi? Çelik Üssü mü? çalıştayı önemli etkinliklerdendi. (Devamı sonraki sayıda )

Etiketler:
Share
221 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAVANDA SU DÖVMEDİK!

  18 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Cumhuriyet Halk Partisi ile Marmaris Belediyesi organizasyonunda "Anadolu Medya Buluşması ve Yerel Medya Çalıştayı"na Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği(ERMED) adında katılmaktan son derece memnun oldum/olduk. “Olduk” diyorum, çünkü meslektaşlarımla ve ev sahibi ya da konuklarla/konuşmacılarla yaptığım görüşmelerden edindiğim net izlenim bu: Katılımcı Memnuniyeti yüksek oranda. Öncelikle davet sahipleri olarak gazeteci kökenli CHP Milletvekilleri Atilla Sertel ile Tuncay Özkan’ı kutlamak gerekir. Sempatik ve mütevazı ...
 • MEDYA ETKİSİ

  13 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Son dönemlerde siyasilerin söylem ve çabalarına şahit oldukça erken seçim havası seziyorum.  Erken mi normal mi bilemem ama önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı/ Milletvekilliği Seçimleri ile 2024 Yerel Seçimlerinin ciddi çekişmelere sahne olacağını öngörmek zor değil. Bu süreçte, ‘Yönetim’ ile ‘İletişim’in bileşkesi olan  “Yönetişim” kavramı ile iletişim teknolojilerinin kullanılma kapasitesi, profesyonel medya araçları ve bu alanlarda görev yapanlar daha da önem kazanacak.  Algı oluşturmanın en önemli araçlarından olan medy...
 • KDZ EREĞLİ TARİH, DOĞA VE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA DERNEĞİ-1

  13 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kdz Ereğlisi, Erdemir’in kuruluşuyla birlikte, 1960’lı yıllarda hızlı bir değişim ve gelişim süreci geçirirken, sanayileşme ile birlikte dışarıdan göç alırken nüfusu hızla artmış, 4500 yıllık tarihe sahip tarihi mimari dokusu ve doğal çevresi çok büyük tahribat görmüş, kültürel değerleri erozyona uğramıştır. Ereğli’nin tarihi, kültürel ve doğa değerlerine sahip çıkmak amacıyla bir avuç Ereğli sevdalısı, 1987 yılında Kdz Ereğli Tarih, Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği’ni kurdular. Amacı; yok olmaya yüz tutmuş Ereğli tarihi ve kültürünü o...
 • YEREL MEDYA NEREYE?

  29 Eylül 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  İŞ’te Haber Hayat olarak ‘Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu’ vizyonu ve ‘aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat’ misyonu ile 9 yıldır hiç kesintisiz yayımlanan gazetemizin 15 günde bir çıktığını, ‘Ekonomi’ temalı olmaya çalıştığını ve sadece sizlerle var olduğunu arada bir tekrarlıyoruz. Yerelde gazeteciliğin hem keyifli ve hem de zorlu tarafının okur ve haber kaynakları ile iç içe olmamızdan kaynaklandığını tekrarladığımız gibi. Keyifli yanı, tarafsız-bağımsız olmanın yanında, haberimizin yorumunuzun yayımından hemen sonra ...