logo

KÜRESEL SORUNA YEREL SORULAR


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Tekrar Merhaba; Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu İŞ’te Haber Hayat olarak yeni sayımızda yine birlikteyiz.

Ancak bu kez 175. sayımızda gazetemizin ikinci sayfasındaki ‘editörden’ köşemden değil sadece siteden sesleniyorum.

Zira mücbir sebeplerle PDF olarak yayınladığımız 8 sayfalık gazetemizi şimdilik 4 sayfayla ve tek konuyla sınırlandırdık.

Ve konumuzda malum: KORONAVİRÜS

Sayfa azalınca şöyle bir karar aldık:  İlk sayfa genel içerikli, bir sayfa devletin, bir sayfa milletin ‘sesi’ olsun; Arka sayfamızı ise ‘sosyal sorumluluğumuz’ kapsamında değerlendiririz.

Böylece kapakta “sosyoekonomik şoktayız” manşetini açtık.  İkinci sayfamızı Kaymakam Çorumluğlu’nun kapsamlı basın toplantına (sözlerini kesmeden) ayırdık. Üçüncü sayfamız Başkan Posbıyık’ın belediyeciliği aşan öncü ve örnek hizmetleri ağırlıklı. Ayrıca Milletvekili Demirtaş’ın ısrarlı “sokağa çıkma yasağı” talebi ile “Erdemir’in çaplı yardımına” yer ayırdık ve kısaca “iyi haberlere” yer verdik.  Arka sayfada ise belediyenin şehir panolarına astığı “mesajları” harmanladık

Tabi bu durumda bendeniz ve değerli yazarımız Canver hocamızın köşelerine yer kalmadı. Ve Kübra kardeşimizin eşsiz yemek tariflerine…

Zaten kamusal hizmet yapıyoruz; bu sayfalar, köşeler bizim değil sizin dedik ve “Can sağlığı olsun, inşallah geçer bu günlerde” tesellisi ile gazetemizi tamamlamış olduk.

***

Değerli okurlarımız, Değerli kamu ve STK yöneticilerimiz; Biz medya olarak bazen aracıyız, bazen de kaynağın ta kendisi. Böyle özel zamanlarda eşten-dosttan çok sayıda telefon, mesaj, açık/gizli bilgi, yorum veya öneri geldiği malumunuzdur. Bunları kısaca derlemeye çalıştım ve burada aklımın yettiği, dilimin döndüğünce -kısaca- aktaracağım.

Biline ki bunların çoğu, medya olarak aracılığını ettiğimiz vatandaşın soru, görüş, talep, eleştiri veya övgüleridir:

 • Koronavirüs vakalarının artma ihtimalinde Akciğer rahatsızlıklarının sıklıkla görüldüğü tescil edilen bölgemizde Zonguldak ve Ereğli’deki kamu ve özel hastanelerimizde yeterli miktarda ventilatör var mıdır? Bunların sayısı yetersiz ise(-ki öyle iddialar var) şimdiden edinmek için neler yapılabilir?
 • Özellikle kamu ve özel kargo sektöründe emekyoğun çalışanlar virüs yayılımı/bulaş konusunda gerekli eğitimleri almışlar mıdır?  Ayrıca bu insanların can güvenliği alınmış mıdır?
 • Bankalar neden TOBB’u ve yerel seçilmiş başkanlarını bile kızdıracak düzeyde kredi taleplerini “limit yok, mevzuata aykırı vs.” gibi gerekçelerle geri çevirmektedirler.
 • Bağ, bahçe, süt ürünleri işleri ile uğraşan yerli üreticiler malını pazarda satamayacağına göre  ve bu ürünler üretildiğine göre bunların arz-talep buluşması nasıl sağlanacak? Bu taptaze organik ürünler elde kalmamalı. Mutlaka organize edilerek arz talep buluşturulmalıdır. Büyük marketler, toplu yemek üretenler vs…
 • Kaymakamlığın aldığı sıkı tedbirler ve uygulamalar genelde tekdir ediliyorken, yukarıdaki konuda da ilçe kurulu bir gayret gösterir mi acaba?
 • Belediyenin ürettiği sağlık setlerine bu kadar rağbet varken, bu yöntem başarılı bir model olarak kabul edilip diğer belediyelere de ilham kaynağı olmaz mı?
 • Belediye demişken; çok sayıda yaşlı ve çocuk evlerinden çıkamıyor. Kimileri de evlerinde çalışıyor. Ailelerin canı zaten burnunda ; sokakta ve evlerde sessizlik (hem de her zamankinden daha fazlası; gece /gündüz) isteniyor. Biline… Bu ve benzer konularda yapılacak açıklama, duyuru, anons ve ilanlar işe yarayabilir.
 • Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, tam da bu zor zamanda öncülük edip üyelerine belediyeninkine benzer hizmetlerde bulunamaz mı? Birde, ticareten borçlulara-alacaklılara aman bu olağanüstü durumu suistimal etmeyin çarklar dönsün mesajı veremez mi? deniyor.
 • Ve yereli aşan bir sorunsal: benim sosyal medya sayfamda da paylaştığım gibi tüm dünya ölçeğinde en ucuz sağlık ürünü olan maske temininde neden bu kadar zorluk çekilmektedir. Neden?
 • Ah unutmayalım: Bu süreçte her türlü zorlukla mücadele eden doktorlarımın ve sağlık çalışanlarımın hakkını nasıl öderiz ki?  
 • Son not da -izninizle- kendimizden: Meşhur yoğurtçu/erenler hikayesinde olduğu gibi, inanın tam da şu sıralar (belki satıcıların reklama-ilana ihtiyacı yok gibi görünebilir ama) tüm basın-yayın kuruluşlarının şiddetle reklam -ilan -abone ihtiyacı var. Yoğurtçuyu duyun lütfen!..

Evet yazacak-çizecek belki çok şey var ama şimdilik yeter….

Tüm güvenlik tedbirlerine sıkı sıkıya uyarak, gerekirse “evdekal”arak, sağlıklı kalarak, hayatı eve sığdırarak, temas etmeyerek, hijyen kurallarını ihmal etmeyerek bu belayı başımızdan def etme ümidimizi koruyoruz.

İnanıyorum ki hayaller çok geçmeden bir kaç ay içinde gerçek olacak ve yepyeni bir anlayışla kaldığımız yerden hayatımıza devam edeceğiz.

Sağlıkla kalınız.

Etiketler: »
Share
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KONULAR…

  15 Eylül 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Montaigne ‘DENEMELER’de şöyle diyordu: “Yasalar doğru oldukları için değil, yasa oldukları için yürürlükte kalırlar...” Tabii ki her yasa ve yaptırımı için bunu söyleyemeyiz ama Kdz.Ereğli Bozhane bölgesindeki balık lokantalarının durumunu gözden geçirmek için “doğru mu/değil mi” tartışmasını yapabiliriz. Evrendeki hiçbir şey ayı anda hem kaliteli, hem, hızlı, hem de ucuz olamaz. Eğer bizler “Ereğli’de turizm de olur/olsun” diye çırpınıyorsak bunun elbet bir bedeli olacaktır. Mülki amirler yörelerin gerçeklerine gö...
 • HERAKLEİA PONTİKA’DA PAGAN İNANCI

  15 Eylül 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Herakleia Pontika ve havalisinde dini inanışlar bölge coğrafyası ve kültürü ile gelişmiştir. Bölgeye genellikle denizyolu ve iç kesimlerdeki yollar vasıtasıyla gelmiş olan yabancı halkların getirdikleri inançlar bölge insanının duygu dünyasında etkili olmuştur. Dolayısıyla Persler’in bölgeye gelmesiyle Roma dönemine kadar bölgedeki kültlerin değişiklik gösterdiği anlaşılmıştır. Bölgede yaygın bir ‘nymphe’ ( su perisi ) kültü mevcuttur. Mitolojiye göre Irmak Tanrısı Sangarius ( sakarya Nehri ) ile Kybele’den olan Nymphe tercihini bekaret...
 • EREĞLİ’DE NELER OLUYOR?

  28 Ağustos 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Başlığa bakarak işler ters gidiyormuş gibi bir yorum bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Her yer, her şey güllük gülistanlık olmadığı gibi Ereğlimiz’de de işlerin ters gittiği yerler var. Kovid -19 Salgınında üzen gidişat bir yana, örneğin bir fakülte kampusü konusu(CB Başdanışmanı Oruç’un, Kaymakam Çorumluoğlu’nun tüm girişimlerine rağmen); yıllardır hala ters gidiyor. Yerel ekonomi, istihdam, trafik, Ankara’nın/Zonguldak’In Ereğli’ye şaşı(!) bakışı, Erdemir’le yerel yönetimin hala birbirlerini paydaş olarak görememesi ters giden şeylerden...
 • KDZ EREĞLİSİ KENTİNE İNANÇ TURİZMİ KAZANDIRMAYA YÖNELİK PROJE – 2

  28 Ağustos 2020 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Geçen sayıdan devam: Alan çalışması için, Kdz Ereğlisi sur içi ve sur dışı mekanları ile ilgili mahalle ve köyler seçilmişti. Çalışma alanı ve kapsamı içinde gerek Ortodoks ve gerekse İslam kökenli, ‘İnanç Turizmi’ne ait yapı olacak tüm tarihi değerler tespit edilip veriler toplanacaktı. Alanda yapılacak çalışmalar; inanç turizmine alt yapı oluşturacak tüm değerlerin özelliklerini belirlemeyi ve bunların nasıl, ne şekilde ve kimlerin katkıları ile hayata geçirilebileceğini amaçlamaktaydı. Bu amaç doğrultusunda ardışık çalışmaların gerç...