logo

SANAYİ=DİSİPLİN=BAŞARI


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Karadeniz Ereğli’de üretim yapan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Tat Metal Çelik ve Çınar Boru Profil İstanbul Sanayi Odası istatistiklerine göre Türkiye’nin ilk 500 firması arasında önemli sıralara yerleştiler.

Erdemir 2019’a göre 1 sıra, Tat Metal ise 21 sıra birden yükseldi. Sanıyorum ikinci 500’de de Özdemir Boru, Çemsan gibi yine demir çelik firmaları yer alacaktır. Kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İSO sıralaması ‘üretimden satışlara’ göre yapılıyor. Yani ranta dayalı karlılık veya üretim dışı satışlar firma derecesini etkilemiyor.

O üretim ki; Ereğli’ye özgü çelik sektörüne yüksek tutarlı yatırımların, riskli istihdamların adeta kutsal çıktısı olan üretim…

O üretim ki; emeğin ta kendisi olan, binlerce derece sıcaklıkta demiri kömürle eritip, su vererek çelik elde edilen…

O üretim ki; Ereğli’nin Ereğli olmasını sağlayan… Vs.

Duygusallık bir yana; Sanayi şehri Ereğli’nin Türkiye çapındaki en başarılı firmalarının sanayi kuruluşları olması tabii ki beklenen bir durumdu.

Bu başarıların ardındaki gerçeğe baktığımda; ben en başta iktisadi ve idari disiplini görüyorum, tevazuu ve sadeliği görüyorum, bir de kurumsal ve kolektif bilinci görüyorum.

Öyle ki; Ereğli’de “en güvenilir kuruluşlar” anketi yapsak; Erdemir, Organize Sanayi Bölgesi ve Tersaneler Bölgesi firmaları ilk başlarda çıkacaktır.

Ereğli’ye ‘sanayi silueti’ kazandıran bu firmaların DİSİPLİNLİ VE TEVAZULU duruşları bana hep cazip gelmiştir.

Disiplin dediğimiz; iş yapış şekil ve şartlarındaki kurallara uyum süreçleri ve ayrıca vizyon, misyon ve değerlere aidiyetle bağlılık. Tevazuluğu ise belki şöyle açıklayabiliriz: Başta Erdemir yetkilileri olmak üzere, siz hiç Tat Metal Çelik ortakları Akın Tatoğlu ile Hayrettin Yavuz’un, Abdurrahman Çınar veya Fevzi Özdemir’in, Tümay-Serdar Bakkaloğlu’ndan veya ailelerinden popülist söylemler/eylemler/yaklaşımlar görüp duydunuz mu?

En derin ekonomik krizlerde veya başarılarında bile bağırıp çağırdıklarını hiç duymadık

Ayrıca, salgında da en titiz, tedbirlere en çok uyan firmalar yine sanayi işkolunda (yan sanayi, tedarik, lojistik vs. dahil ) olanlardı.

Bakın; sanayi üretiminin gerektirdiği iş disiplini, karlılığa, istihdama ve nihayet bölge ülke ekonomisine katma değer olarak yansıyor.

Normalleşme takvimi ve konjonktürel etki ile tümünün ve yenilerinin başarılarını arttırarak devam ettireceklerini düşünüyorum.

Şuraya bağlayalım:

Disiplini, tavazuyu ve başarıyı iş ve yaşam kültürü haline getirmiş sanayicilerimizi ülke ve bölge yönetim organlarında daha fazla görmek istiyoruz.

Etiketler:
Share
317 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : 101. YILIMIZ KUTLU OLSUN

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Oldukça zorlandığımız bir gazetemiz daha 204 sayı numarasıile elinizde… Bazen öyle oluyor ki haberler, olaylar, tanıtımlar ve insanlar üstüste geliyor. Bu durumda da haber ve editöryal süreçte tek başımakalan bendeniz zorlanıyorum. Nasıl zorlanmayayım ki; Pandemideciddi gelir kaybına uğradık ama ilgili desteklerden faydalanamadık.Zaman zaman personel ve işletme giderlerini karşılayamaz halegelip emekli maaşımızdan takviye ettik. Kula minnet eylemedenderdimizi kibarca anlattıklarımıza ise ya biz anlatamadık, ya da onlaranlayamadılar! ...
 • KDZ EREĞLİSİ YEREL TARİH VE KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kentimizde yeniden oluşturulabileceğini umduğumuz ve temenni ettiğimiz Kdz Ereğlisi Yerel Tarih Grubu’nun başlatacağı yerel tarih ve kültürü araştırmaları, kentimize birçok katkı ve kazanımlar sağlayacaktır. Bir kere ulusal tarihin tek taraflı merkezi baskısına ve önyargısına yapıcı bir eleştiri ve alternatif bir yaklaşım getirecektir. Yurttaşlık, sivil toplum ve Ereğli kentliliği bilincinin gelişmesini sağlayarak kentimizdeki toplumsal yaşamın kalitesinin artmasına yol açacaktır. Yerel tarih ve kültür araştırmaları, Ereğli’mize dışarda...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : HAFTAYA BAKIŞ

  12 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  ERDEMİR GENEL MÜDÜRÜ ORAL Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, görevine başlayalı tam 3 yıl oldu. 1993 yılından bu yana İsdemir’de ‘çelikçilik' hayatına başlayan Oral döneminde Erdemir; yatırımda, satışta, karlılıkta ve ARGE’de büyüdü. Zaten Oral’ın görevinin yarısı pandemi dönemine denk gelen bu devirde, bir işletmeden beklenebilecek başarı ölçüleri de bunlar olsa gerek. Bu süreçte ülke ve bölge siyasi/ekonomik/salgın çalkantılarına ve belediye ile süregelen polemiğe rağmen, şehirle de iyi ilişkiler kuran Oral, bildiğim kadarı ile fabr...
 • SANAYİ=DİSİPLİN=BAŞARI

  04 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Karadeniz Ereğli’de üretim yapan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Tat Metal Çelik ve Çınar Boru Profil İstanbul Sanayi Odası istatistiklerine göre Türkiye’nin ilk 500 firması arasında önemli sıralara yerleştiler. Erdemir 2019’a göre 1 sıra, Tat Metal ise 21 sıra birden yükseldi. Sanıyorum ikinci 500’de de Özdemir Boru, Çemsan gibi yine demir çelik firmaları yer alacaktır. Kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. İSO sıralaması ‘üretimden satışlara’ göre yapılıyor. Yani ranta dayalı karlılık veya üretim dışı satışlar ...