logo

SANAYİ=DİSİPLİN=BAŞARI


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

Karadeniz Ereğli’de üretim yapan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Tat Metal Çelik ve Çınar Boru Profil İstanbul Sanayi Odası istatistiklerine göre Türkiye’nin ilk 500 firması arasında önemli sıralara yerleştiler.

Erdemir 2019’a göre 1 sıra, Tat Metal ise 21 sıra birden yükseldi. Sanıyorum ikinci 500’de de Özdemir Boru, Çemsan gibi yine demir çelik firmaları yer alacaktır. Kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İSO sıralaması ‘üretimden satışlara’ göre yapılıyor. Yani ranta dayalı karlılık veya üretim dışı satışlar firma derecesini etkilemiyor.

O üretim ki; Ereğli’ye özgü çelik sektörüne yüksek tutarlı yatırımların, riskli istihdamların adeta kutsal çıktısı olan üretim…

O üretim ki; emeğin ta kendisi olan, binlerce derece sıcaklıkta demiri kömürle eritip, su vererek çelik elde edilen…

O üretim ki; Ereğli’nin Ereğli olmasını sağlayan… Vs.

Duygusallık bir yana; Sanayi şehri Ereğli’nin Türkiye çapındaki en başarılı firmalarının sanayi kuruluşları olması tabii ki beklenen bir durumdu.

Bu başarıların ardındaki gerçeğe baktığımda; ben en başta iktisadi ve idari disiplini görüyorum, tevazuu ve sadeliği görüyorum, bir de kurumsal ve kolektif bilinci görüyorum.

Öyle ki; Ereğli’de “en güvenilir kuruluşlar” anketi yapsak; Erdemir, Organize Sanayi Bölgesi ve Tersaneler Bölgesi firmaları ilk başlarda çıkacaktır.

Ereğli’ye ‘sanayi silueti’ kazandıran bu firmaların DİSİPLİNLİ VE TEVAZULU duruşları bana hep cazip gelmiştir.

Disiplin dediğimiz; iş yapış şekil ve şartlarındaki kurallara uyum süreçleri ve ayrıca vizyon, misyon ve değerlere aidiyetle bağlılık. Tevazuluğu ise belki şöyle açıklayabiliriz: Başta Erdemir yetkilileri olmak üzere, siz hiç Tat Metal Çelik ortakları Akın Tatoğlu ile Hayrettin Yavuz’un, Abdurrahman Çınar veya Fevzi Özdemir’in, Tümay-Serdar Bakkaloğlu’ndan veya ailelerinden popülist söylemler/eylemler/yaklaşımlar görüp duydunuz mu?

En derin ekonomik krizlerde veya başarılarında bile bağırıp çağırdıklarını hiç duymadık

Ayrıca, salgında da en titiz, tedbirlere en çok uyan firmalar yine sanayi işkolunda (yan sanayi, tedarik, lojistik vs. dahil ) olanlardı.

Bakın; sanayi üretiminin gerektirdiği iş disiplini, karlılığa, istihdama ve nihayet bölge ülke ekonomisine katma değer olarak yansıyor.

Normalleşme takvimi ve konjonktürel etki ile tümünün ve yenilerinin başarılarını arttırarak devam ettireceklerini düşünüyorum.

Şuraya bağlayalım:

Disiplini, tavazuyu ve başarıyı iş ve yaşam kültürü haline getirmiş sanayicilerimizi ülke ve bölge yönetim organlarında daha fazla görmek istiyoruz.

Etiketler:
Share
396 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CAMİ FIRSAT MI?

  16 Eylül 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yönetimi olarak Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret ettik. Derneğimizin, ihtiyaçtan kaynaklardan nedenlerle kurulduğunu, üye ve yönetimin niteliksel yapısını, hedeflerimizi anlattıktan sonra mesleğimiz ve meslektaşlarımız üzerine bir süre sohbet ettik. Toplantıdan memnun olduğunu gözlemlediğimiz Vali bey, sonlara doğru lafı Ereğli’ye yapılmak istenen cami konusuna getirdi ve sonraki, randevusuna gecikmek pahasına 5 n 1 k’nın içini tam doldurarak açıkla...
 • ÇORUMLUOĞLU İLE İLK DEFA…

  27 Ağustos 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  İlk basınla tanıştığında iktisatçı kökenli olduğunu vurgulamıştı. İlk defa Ereğli’de deniz sahiline atanmıştı. İlk geldiğinde “Ereğli’yi tanıdıkça şaşırıyorum, seviyorum” demişti. İlk röportajımda “daha yapacak çok işimiz var” diyerek noktayı koymuştu. İlk eksiklik olarak dikkat çekmiş, bölgedeki ilk BİLSEM’i Ereğli’ye kazandırmıştı. İlk defa makamını ve kendini yenmenin, kibrini, hırsını yok eden olmanın sırlarını satır aralarında kamuoyu ile paylaşan olmuştu. İlk defa bakkalın oğlu kaymakamımız olmuştu. ...
 • HERAKLEİA PONTİKA’DA TİCARET VE ULAŞIM

  27 Ağustos 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kente ait paralar üzerinde betimlemelerin incelenmesinde; Herakleia Pontika’nın en zengin ve refah döneminde; kereste, üzüm yetiştiriciliği, şarap üretimi, meyve ile balıkçılık noktasında bölge ticaretinin yoğunlaştığı görülmektedir. Bölgedeki bu ticaretin deniz ve karayolu ile gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Özellikle Herakleia’nın, Amastris’in deniz kenarında ve Tieion’un da Filyos Nehri’nin denize döküldüğü ırmağın hemen ağzında kurulması deniz ticareti yanında, iç bölgelere karayolu ticaretinin de yapılmasını kolaylaştırmıştır. Ancak...
 • DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI: “İZLENİMLER”

  11 Ağustos 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Doğanın kadim birer parçası olan canlılar, yetiştikleri çevrenin ilişkilerinin ve coğrafi koşullarının ürünü haline geliyorlar.  Karadeniz veya Güneydoğu Anadolu insanının azmi, hırçınlığı da, Batı Karadeniz ve özellikle Zonguldak Bölgesi insanının mülayimliği de buradan kaynaklanıyor olsa gerek! YANGINLAR VE BİZ Sosyolojinin konusuna girecek değilim ama doğa aşıklısı biri olarak, ‘insan-doğa ilişkisi' söz konusu olduğunda iki çift laf edebilirim. Bu bağlamda İlkçağlarda doğaya egemen olma düşüncesi olmayan insanlığın ilerlemes...