logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI : 8-SEKİZ


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

2012 yılında borç-harç kurduğumuz Haber Hayat Yayıncılık, 1 Aralık 2020’de 8. Yayın yılını tamamlayıp, dokuzundan gün almaya başlayacak.

Arada bir panoramik bakışımızı tekrarlamakta fayda var:

Haber Hayat Yayıncılık çatısı altında Ekonomi temalı İş’te Haber Hayat Gazetesi çıkartıyoruz ve www.haberhayat.net web sitesinde internet haber yayıncılığı yapıyoruz.

İlk günden bu yana logomuzda “Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu” vizyonumuz ve “aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat” misyonumuz yazıyor.

Sıcak habercilikten uzak durmaya (işi erbabına bırakarak) çalışıyor, reyting kaygısı gütmüyoruz. Atatürk’ün izinden gidiyoruz; tüm milli ve manevi değerlere saygıda kusur etmeden  “doğru, güvenilir ve faydalı olmak” bize yetiyor. Vicdan muhasebesi yaparken varlıklar hanemizde yetki, görev ve sorumluluklarımız ağırlıklı olarak yer alıyor.    

İlklerin ve ilkelerin peşinde koşarken, sektördeki farkındalığımızı pastayı bölerek değil, büyüterek oluşturmaya çalışıyoruz. Sayısız örnekleri gazete ve web sitemizin sayfalarında fazlası ile var.  

Başka ne yapıyoruz…

Yeri geldiğinde yatırımcının, yeri geldiğinde kamunun, yeri geldiğinde işçinin ya da işverenin sesi oluyoruz. Siyaset ve STK seçim süreçlerinde gazetemizin kurumsal yapısı “tam tarafsız ve bağımsız” olurken, yeri geldiğinde köşelerimizde şahsi fikirlerimizi paylaşmaktan çekinmeden, ima etmeden, şu parti, şu kişi kazanabilir, ya da kazanmalıdır diyebiliyoruz.  Bu bizim kimseye bağımlı veya diyet borcu olmamamızdan, yani “güçlü” olmamızdan kaynaklanıyor.

Başka… başka…

Örneğin ilk sayımızda Filyos Projesi’nin bir türlü tamamlanamamasının bölgeye zarar verdiğini yazıyoruz; 2020’de haklılığımızla aynı konu sıcaklığını koruyor. “Tunalı Hilmi’ye vefa borcu ödenmelidir” diyoruz; Bugün yerine getirilmesinin coşkusunu yaşıyoruz. “Dağ Taş Sac Üçgeninde Velidağ Emekçileri”ni yazıyoruz; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti haber ödülünü kazanıyoruz. Yıllar yıllar önce çektiğimiz Kandilli Belgeselini, turizm kültür projesi için bugün devletin Valisine Kaymakamına sunum yapıyoruz/Turizm Potansiyelimizi değerlendirmeliyiz diyoruz; Valimiz iç sayfalarda “Turizm Zonguldak için önemli gelir kaynağı olacak” diyor.

Daha mı?..

Aman Allah korusun! İnsan kendisinden/ürününden bahsederken gösterişe kaçmaması zor olurmuş. Bu nedenle biz yazalım çizelim ama değerlendirmeyi; başta okuyucuya, olmak üzere kamuoyuna ve paydaşlarımıza bırakalım.

Sonuçta çalışarak işimizi yaptık. Namerde muhtaç olmadan, yüzümüzü karartmadan-kızartmadan, kimseye yandaşlık veya hasımlık yapmadan, şantaja tehdite yer bırakmadan sadece çalışarak/üreterek işimiz yaptık. Allah sağlık verdikçe Haber=Hayat kendi yolunda “objektif, tarafsız ve güçlü yayıncılığını” devam ettirecektik. Dedik ya çelmelere rağmen!..

Emeği geçenlere ve destek verenlere sonsuz teşekkürlerimizle hep birlikte nice yıllara…   

Etiketler:
Share
977 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI : 8-SEKİZ” için 1 yorum

 1. Ali ÇATAKLI : diyor ki:

  SAYIN DOĞAN GÖNÜLLÜ,

  ÖNCELİKLE SICAK İLİŞKİLERİNİZDEN İNANDIRICI KAMU VE ÖZEL KURUMLARA YAKLAŞIMINIZ , ÖDÜN VERMEDEN ÇALIŞMANIZ BİZLERİ BU TOPLUMUN FERDİ OLARAK

  AYNI ZAMANDA (UTKU KOLEJİ) DOĞA KOLEJİ ADINA KUTLUYORUM.

  AYRICA HABER HAYAT ÇALIŞANLARIN GAZETE EMEKÇİLERİNİ DE KUTLUYORUM.

  DAHA NİCE DOĞRU HABERCİLİK YAŞAMANIZI GÖNÜLDEN DİLİYORUM.

  KDZ.EREĞLİ DOĞA KOLEJİ /YÖNETİM KURULU BŞK. ALİ ÇATAKLI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KDZ EREĞLİSİ YEREL TARİH VE KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI

  16 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kentimizde yeniden oluşturulabileceğini umduğumuz ve temenni ettiğimiz Kdz Ereğlisi Yerel Tarih Grubu’nun başlatacağı yerel tarih ve kültürü araştırmaları, kentimize birçok katkı ve kazanımlar sağlayacaktır. Bir kere ulusal tarihin tek taraflı merkezi baskısına ve önyargısına yapıcı bir eleştiri ve alternatif bir yaklaşım getirecektir. Yurttaşlık, sivil toplum ve Ereğli kentliliği bilincinin gelişmesini sağlayarak kentimizdeki toplumsal yaşamın kalitesinin artmasına yol açacaktır. Yerel tarih ve kültür araştırmaları, Ereğli’mize dışarda...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : TARİHE NOT

  16 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  “Söz uçar yazı kalır” diye güzel bir atasözümüz vardır bizim. Çaktırmadan “Söze güvenilmez” anlamını da taşır… Günümüzde de sosyal medya paylaşımları tıpkı söz gibi, gün oluyor uçuyor, siliniyor, sahibi ya da birileri tarafından değiştiriliyor. Oysa basılı medya öyle değildir; tam bir belgedir o! Fikirler değişse de o orada öyle sapasağlam durur. Güvenilirdir ve sadıktır o; ta ki tarih sonuna kadar! Bende, geçtiğimiz gün duygusal bir sabah anımda sosyal medya hesabıma bir şeyler yazıverdim. Ancak gördüm ki; kendimle...
 • AKLIN YOLU BİNDİR: BOZHANE CAMİSİ BÜYÜTÜLEMEZ Mİ?

  01 Temmuz 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  İktisat bilimi yada sanatı, hiçbir ürün ve hizmetin aynı anda "hem daha kaliteli, hem daha ucuz, hem de daha hızlı olamayacağını" söyler. Bunlarda ikisini size seçtirir, dışarıda kalan olmayacak demektir. Yani ucuz ve hızlı bir iş şey istiyorsanız bu kaliteli olamayacak anlamındadır. Ya da "kaliteli ve hızlı" işte "ucuz" olamaz gibi.... Maslow'un ihtiyaçlar hıyararşisine göre de, insanlar en temel ihtiyaçları karşılanınca artık, başarma ve kendini kanıtlama gibi üst sayılabilecek gereksinimlere yönelirler... Şehirlerde insanlar gibi ...
 • GÖNÜLLÜ YAZDI : 101. YILIMIZ KUTLU OLSUN

  23 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Oldukça zorlandığımız bir gazetemiz daha 204 sayı numarasıile elinizde… Bazen öyle oluyor ki haberler, olaylar, tanıtımlar ve insanlar üstüste geliyor. Bu durumda da haber ve editöryal süreçte tek başımakalan bendeniz zorlanıyorum. Nasıl zorlanmayayım ki; Pandemideciddi gelir kaybına uğradık ama ilgili desteklerden faydalanamadık.Zaman zaman personel ve işletme giderlerini karşılayamaz halegelip emekli maaşımızdan takviye ettik. Kula minnet eylemedenderdimizi kibarca anlattıklarımıza ise ya biz anlatamadık, ya da onlaranlayamadılar! ...