logo

DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI : 8-SEKİZ


Doğan GÖNÜLLÜ

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/haberhayat/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
haber@haberhayat.net

2012 yılında borç-harç kurduğumuz Haber Hayat Yayıncılık, 1 Aralık 2020’de 8. Yayın yılını tamamlayıp, dokuzundan gün almaya başlayacak.

Arada bir panoramik bakışımızı tekrarlamakta fayda var:

Haber Hayat Yayıncılık çatısı altında Ekonomi temalı İş’te Haber Hayat Gazetesi çıkartıyoruz ve www.haberhayat.net web sitesinde internet haber yayıncılığı yapıyoruz.

İlk günden bu yana logomuzda “Batı Karadeniz Ekonomi Politika Kültür Forumu” vizyonumuz ve “aydınlık bir dünya aydınlık bir hayat” misyonumuz yazıyor.

Sıcak habercilikten uzak durmaya (işi erbabına bırakarak) çalışıyor, reyting kaygısı gütmüyoruz. Atatürk’ün izinden gidiyoruz; tüm milli ve manevi değerlere saygıda kusur etmeden  “doğru, güvenilir ve faydalı olmak” bize yetiyor. Vicdan muhasebesi yaparken varlıklar hanemizde yetki, görev ve sorumluluklarımız ağırlıklı olarak yer alıyor.    

İlklerin ve ilkelerin peşinde koşarken, sektördeki farkındalığımızı pastayı bölerek değil, büyüterek oluşturmaya çalışıyoruz. Sayısız örnekleri gazete ve web sitemizin sayfalarında fazlası ile var.  

Başka ne yapıyoruz…

Yeri geldiğinde yatırımcının, yeri geldiğinde kamunun, yeri geldiğinde işçinin ya da işverenin sesi oluyoruz. Siyaset ve STK seçim süreçlerinde gazetemizin kurumsal yapısı “tam tarafsız ve bağımsız” olurken, yeri geldiğinde köşelerimizde şahsi fikirlerimizi paylaşmaktan çekinmeden, ima etmeden, şu parti, şu kişi kazanabilir, ya da kazanmalıdır diyebiliyoruz.  Bu bizim kimseye bağımlı veya diyet borcu olmamamızdan, yani “güçlü” olmamızdan kaynaklanıyor.

Başka… başka…

Örneğin ilk sayımızda Filyos Projesi’nin bir türlü tamamlanamamasının bölgeye zarar verdiğini yazıyoruz; 2020’de haklılığımızla aynı konu sıcaklığını koruyor. “Tunalı Hilmi’ye vefa borcu ödenmelidir” diyoruz; Bugün yerine getirilmesinin coşkusunu yaşıyoruz. “Dağ Taş Sac Üçgeninde Velidağ Emekçileri”ni yazıyoruz; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti haber ödülünü kazanıyoruz. Yıllar yıllar önce çektiğimiz Kandilli Belgeselini, turizm kültür projesi için bugün devletin Valisine Kaymakamına sunum yapıyoruz/Turizm Potansiyelimizi değerlendirmeliyiz diyoruz; Valimiz iç sayfalarda “Turizm Zonguldak için önemli gelir kaynağı olacak” diyor.

Daha mı?..

Aman Allah korusun! İnsan kendisinden/ürününden bahsederken gösterişe kaçmaması zor olurmuş. Bu nedenle biz yazalım çizelim ama değerlendirmeyi; başta okuyucuya, olmak üzere kamuoyuna ve paydaşlarımıza bırakalım.

Sonuçta çalışarak işimizi yaptık. Namerde muhtaç olmadan, yüzümüzü karartmadan-kızartmadan, kimseye yandaşlık veya hasımlık yapmadan, şantaja tehdite yer bırakmadan sadece çalışarak/üreterek işimiz yaptık. Allah sağlık verdikçe Haber=Hayat kendi yolunda “objektif, tarafsız ve güçlü yayıncılığını” devam ettirecektik. Dedik ya çelmelere rağmen!..

Emeği geçenlere ve destek verenlere sonsuz teşekkürlerimizle hep birlikte nice yıllara…   

Etiketler:
Share
886 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

DOĞAN GÖNÜLLÜ YAZDI : 8-SEKİZ” için 1 yorum

 1. Ali ÇATAKLI : diyor ki:

  SAYIN DOĞAN GÖNÜLLÜ,

  ÖNCELİKLE SICAK İLİŞKİLERİNİZDEN İNANDIRICI KAMU VE ÖZEL KURUMLARA YAKLAŞIMINIZ , ÖDÜN VERMEDEN ÇALIŞMANIZ BİZLERİ BU TOPLUMUN FERDİ OLARAK

  AYNI ZAMANDA (UTKU KOLEJİ) DOĞA KOLEJİ ADINA KUTLUYORUM.

  AYRICA HABER HAYAT ÇALIŞANLARIN GAZETE EMEKÇİLERİNİ DE KUTLUYORUM.

  DAHA NİCE DOĞRU HABERCİLİK YAŞAMANIZI GÖNÜLDEN DİLİYORUM.

  KDZ.EREĞLİ DOĞA KOLEJİ /YÖNETİM KURULU BŞK. ALİ ÇATAKLI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÖNÜLLÜ YAZDI : ÜÇ KİTAP

  21 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Daha “100. Yılın ışığında Karadeniz Ereğli Sempozyum Tebliğleri” kitabında ‘TURİZM’ mesajlarını aramayı tamamlayamadan dostlar sayesinde bir sürü yeni kitabımız oldu.  Sağ olsunlar okumayı sevdiğimi bildikleri için gönderiyorlar. Hem de en değerlisinden; imzalayarak… Başucumdaki “EMEĞE ADANAN BİR ÖMÜR ŞİNASİ BOZKURT” (Derviş Beyhan’In kaleminden- Akıl Fikir Yayınlarından);  “ÖĞRETMENİN GÜNLÜĞÜNDEN EĞİTİM VE TOPLUM"- (Osman Siral Tezel’in kaleminden Cinius Yayınlarından) ve Haluk Hançer’in kaleme aldığı “ASLINDAN OLAY ŞÖYLE OLDU” (Clina...
 • DENİZ TİCARET ODASINDA NE OLDU?

  18 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar ve Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun geçtiğimiz hafta Ereğli’de bir dizi ziyaret gerçekleştir-miş. İlçe Başkanı Saffet Bozkurt'un eşlik ettiği heyet, Deniz Ticaret Odası'nda düzenlenen “Tersanelerin Sorunları” konulu toplantıya da katılım sağla-mış.   “-mış” diyoruz, zira Ak Parti’den servis edilen haber şeklindeki bültende böyle yazıyordu. Zaten hangi parti ve kurum olursa olsun haber şeklinde bülten göndermek moda oldu. Oysa doğru olan şudur: ...
 • HERAKLEA’DAN KDZ EREĞLİSİ’NE TOPLUM, KÜLTÜR, İNANÇ VE TİCARET

  14 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Herakleia Pontika’nın, MÖ VI.yz.da iskan edilmeye başlandığını biliyoruz. Günümüzde Kdz Ereğlisi, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Zonguldak iline bağlı sahil ilçesidir. Adının yarı tanrı Herakles’e dayandığını ve Herakleia / Heraklea olarak antik kaynaklarda geçen kentimizi eş isimli diğer kentlerden ayırmak için, Pontos Heraklası ya da Karadeniz Herakleası denildiğini de biliyoruz. Ereğli’miz, XVII-XIX.yz.larda da; Irakliye, Arakliye, Bender Ereğli ve Bahr-i Siyah Ereğli gibi adlarla da isimlendirilmiştir. Hellenistik Dönem’in Batı Karadeni...
 • EREĞLİ SEMPOZYUMUNDA ‘TURİZM’İ ARAMAYA DEVAM…

  10 Ocak 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, KÖŞE YAZILARI, Tüm Manşetler

  Kdz. Ereğli Belediyesinin öncülünde gerçekleştirilen "Ereğli’nin Kurtuluşunun 100. Yılı" E-Sempozyumu'nun etkileri 'Tebliğler Kitabı' ile devam ediyor. Son yazımızda “SEMPOZYUM TEBLİĞLERİ” kitabında Turizm Mesajlarını aramış ve kitabın yaklaşık yarısına geldiğimizde hemen hemen tüm açılış ve tebliğ konuşmacılarının "Ereğli'de Turizm"e yer verdiğini alıntı ve yorumlarla aktarmıştık. Hatta "Erdemir ve Turizm Fakültesinden neden konuşmacı yok" diyerek iki soruyu da eklemiştik "SEMPOZYUM TEBLİĞLERİNDE TURİZM ve İKİ SORU" başlıklı yazımı...